V Táboře scházejí zubní lékaři. Město chce přilákat absolventy medicíny

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

TÁBOR – Město Tábor hodlá zvýšit dostupnost primární zdravotní péče. Reaguje na situaci, kdy ve městě scházejí zubní lékaři. Podle zpracované analýzy se v budoucnu projeví i nedostatek praktických lékařů pro dospělé i pro děti. Tábor hodlá do města přilákat absolventy medicíny dvěma způsoby.

Jak popsal mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák, první ze způsobů je dotační stipendijní program na podporu budoucích zubních lékařů, druhý je pak systém podpory nových lékařských praxí formou bezúročných půjček. Obě pobídky už schválilo Zastupitelstvo města Tábora, takže jsou platné.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dostupností primární zdravotní péče se dlouhodobě zabývá místostarosta Tábora Martin Mareda. Inicioval pracovní skupinu složenou ze zástupců politických subjektů napříč celým táborským zastupitelstvem. Místostarosta informoval, že obec s rozšířenou působností Tábor byla Ministerstvem zdravotnictví České republiky v květnu 2018 vyhodnocena jako jedna z oblastí Česka se zhoršenou dostupností zdravotních služeb v oboru zubní lékařství. Za problémem stojí především nedostatečná generační obměna lékařů. Mnozí dentisté i „obvoďáci“ jsou v důchodovém věku, odcházejí, není za ně náhrada. „Během pěti let je k zachování generační obměny a zachování adekvátních kapacit potřeba příchod deseti nových zubních lékařů. Lépe na tom není ani odbornost všeobecného praktického lékařství, sem je nutný příchod minimálně osmi lékařů,“ sdělil závěry z analýzy místostarosta Mareda.

Stipendijní program může budoucím zubařům poskytnout částku až 400 000 korun za celé studium za těchto podmínek: po absolvování studia musí lékař vykonávat praxi zubního lékaře v Táboře v délce minimálně pět let, doložit do jednoho roku od započetí praxe smluvní vztah minimálně se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, dodržovat minimální ordinační dobu 35 hodin týdně. Město Tábor bude na program alokovat částku čtyř milionů korun.

Maximální výše půjčky může činit 2 miliony korun na náklady na pořízení vybavení ordinace, na stavební úpravy ordinace, na mzdové prostředky zdravotní sestry. Schválená splatnost je nejpozději do 10 let od poskytnutí návratné finanční výpomoci s tím, že je možné požádat o roční odklad splátek.

Důležité je, že zastupitelé neomezili okruh žadatelů o stipendium či půjčky trvalým bydlištěm v Táboře či v obci s rozšířenou působností Tábor. Obě pobídky bude Tábor propagovat na lékařských fakultách.

V současné době místostarosta Martin Mareda jedná s Jihočeským krajem o zapojení Tábora do krajské dotační výzvy na podporu lékařské péče. Kraj nabízí 600 tisíc korun jako motivační bonus a 900 tisíc jako příspěvek na bydlení.