Na Táborsku se objevilo tornádo. Meteorologové potvrdili kontakt víru se zemí

tornádo na Táborsku (zdroj FB Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy / foto Adéla Petřičková)

JIHOČESKÝ KRAJ – Český hydrometeorologický ústav v Českých Budějovicích potvrdil na jihu Čech výskyt tornáda. K večeru se podle informací meteorologů objevilo na Táborsku u  obce Sviny západně od Veselí nad Lužnicí. Tornádo síly IF1 bylo zaznamenáno 29. června 2022.

O tornádu informoval meteorolog Daniel Maňhal. „Terénní průzkum měl za cíl potvrdit hlášený výskyt tornáda u obce Sviny západně od Veselí nad Lužnicí. Získané informace prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem a ke vzniku škod na stromech, podle kterých je možné odhadnout intenzitu jevu na stupeň IF1,” uvedl Mankal.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu) svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu. „To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru,” doplnil meteorolog.