Banky stále varují před podvodnými telefonáty a vzkazy, přesto však mnoho lidí naletí. Na co si dát pozor

ilustrační foto

Podvodníci stále hledají nové oběti, na jejichž financích by se obohatili. Klasikou je zasílání falešných e-mailů, které se tváří jako maily zaslané skutečnou bankou, jejichž prostřednictvím se podvodníci snaží dostat přístupové informace k financím nic netušících obětí. Poslední měsíce se rozmáhá obměna tohoto trendu, tzv. vishing. O co se jedná? Na co si dát pozor?

Co je „vishing“?

Vishing je odvozen z anglického výrazu „phishing“ – podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci. Vishing vznikl ze spojení „voice phishing“, tedy hlasový phishing. Jde zejména o podvodné telefonáty. Pachatel obvolává se potenciální oběti. V případě bankovního vishingu volá obětem jménem banky s cílem získat přístupová hesla k jejich účtu, nebo dokonce je přimět, aby převedli své peníze na jimi zadaný účet. Proč by však měl soudný člověk něco takového udělat?

Proč lidé naletí?

Odpověď je jednoduchá. Podvodníci si vzali k ruce silnou zbraň v podobě kombinace psychologických poznatků a pokročilých technologií. Co se týká psychologie využívají momentu překvapení a nepřipravenosti potenciální oběti, osloví ji v době snížené bdělosti, vzbudí silné obava přimějí ji k jednání pod tlakem v časové tísni. Při tom všem vystupují často docela důvěryhodně.

Telefonáty v „nelidskou“ hodinu

Podvodníci volají převážně na náhodně vybraná čísla a vystupují jako pracovníci banky (např. ze servisního oddělení, z oddělení pro bankovní bezpečnost a odhalování bankovních podvodů). Představí se jménem (samozřejmě smyšleným) a sdělí vám, že na váš účet jsou zadávány podezřelé platby a jestli je zadáváte vy. Vy samozřejmě odpovíte, že nic nezadáváte, takže dotyčný vám sdělí, že váš účet byl napaden. Banka vám může pomoci ovšem jen tehdy, pokud jí sdělíte přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, případně údaje vaší platební karty. Někdy mohou po vás také požadovat, abyste sami ve vlastním zájmu co nejrychleji převedli své peníze „do bezpečí“ na jimi zadaný účet. Často se může jednat o účet vedený Western Union, která má své pobočky po celém světě, včetně ČR.

Zavolají vám většinou v dobu, kdy jste nejméně ostražití – brzy ráno, pozdě večer nebo v noci, což omluví naléhavostí telefonátu.

Vyspělá technika na straně podvodníků

Jednu z prvních věcí, která napadne ty obezřetnější, je podívat se na telefonní číslo volajícího. Jenže   to nevypadá podezřele, dokonce se může opravdu tvářit jako číslo vaší banky. Moderní technologie jsou totiž tak vyspělé, že podvodníkům umožňují telefonní číslo napodobit a vy to nepoznáte. Dokonce vám podvodníci mohou zavolat i jménem policie, která vám potvrdí „pravdivost“ všech informací. Ve skutečnosti  však budete mluvit jen s dalšími lumpy. Pachatelé vám klidně zašlou také falešné potvrzení o napadení účtu nebo falešný výpis z vašeho účtu s podivnými transakcemi.

Co by vás mělo odradit

Podvodník mnohdy ani neví, v jaké bance účet máte. (Někdy ale může překvapit tím, že nějaké osobní informace o vás má, např. z internetu, e-shopů). Takže se vám sice představí jménem a řekne i oddělení, ale jméno vaší banky vám pravděpodobně neřekne.

Bude chtít detaily a přístupové kódy, např. číslo vaší platební karty, uvedené jméno, dobu platnosti a CVV kód. Obdobné platí pro heslo a přístupový kód k účtu. Banky tyto informace nikdy nechtějí!

Nikdy nepřistupte na to, že se přihlásíte do své internet banky a umožníte „pracovníku banky“ vzdálený přístup k vašemu účtu, aby vám „pomohl“ provést nějakou transakci či kontrolu účtu!

Platby přes Western Union zasílejte pouze těm, které dobře znáte, a nikdy ne cizím lidem.

Co banky nikdy nedělají

Shrňme tedy, co banky, na rozdíl podvodníků, nikdy nechtějí, abyste

  • sdělili své přístupové heslo,
  • povolili vzdálený přístup ke svému počítači,
  • odklikli / potvrdili nějaký odkaz. Ten vás totiž zpravidla přesměruje na podvodnou stránku či aplikaci.

Může vás zajímat:

Když v zahraničí platíte kartou nebo vybíráte z bankomatu. Pozor na DCC