Meteorologové varují před vedrem a rizikem vzniku požárů. Kvůli změnám klimatu bude tento stav častější

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Již včera zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před dnešními silnými vedry a také dalším rizikem vzniku požárů. S extrémně vysokými teplotami, vysycháním půdy a dalšími souvisejícími riziky přitom bude třeba počítat stále častěji, dle klimatologů se totiž jedná o důsledky klimatické změny.

Dle sdělení ČHMÚ budou teploty během dnešního dne na většině území Česka s výjimkou výše položených oblastí překračovat hodnotu 31 stupňů Celsia. V západní a severozápadní části Čech ale mohou být teploty ještě vyšší a blížit se ke 34 stupňům. „V důsledku vysokých teplot a deficitu srážek se bude zvyšovat riziko vzniku požárů. Výstraha bude platit pro celé Čechy s výjimkou jižních Čech, Vysočiny a Krkonoš,“ shrnuli meteorologové. Ti všem doporučují, aby během dnešního dne dbali na pitný režim, zejména v čase kolem poledne omezili tělesnou zátěž a rozhodně nenechávali děti ani zvířata na přímém slunci či v zaparkovaných autech. Vzhledem k riziku vzniku požárů by pak lidé také neměli v žádném případě v přírodě rozdělávat ohně, vypalovat trávu, ale ani odhazovat volně do okolí cigaretové nedopalky. Podobných horkých dní přitom Česko zažívá v posledních letech čím dál více – a dle klimatologů se jedná o jasné důsledky klimatické změny, potažmo globálního oteplování.

Ať už jsou to extrémní horka, nebo i jiné extrémní změny počasí – např. záplavy, ale i velké bouře s tornády apod. – všechny tyto jevy souvisejí s tím, jak se mění klima na Zemi. Vzhledem ke globálnímu oteplování pak kromě velkých veder samozřejmě přibývají i lesní požáry, o čemž jsme se mohli v Česku přesvědčit před pár dny. Ostatně, požár v Českém Švýcarsku je sice již pod kontrolou, zcela uhašen ale ještě není. Přitom ještě před pár lety podobné masivní požáry byly problémem především jižní Evropy, USA a Austrálie.

Podle Ondráše Přibyly, vedoucího projektu Fakta o klimatu, ideální podmínky pro vznik lesního požáru představuje právě kombinace horka, sucha a silnějšího větru. Ačkoliv samozřejmě nelze říci, že by přímo příčinou vzniku požáru byla klimatická změna, ta je nesporným důvodem toho, že k jeho vzniku jsou právě tyto ideální podmínky. Podle Světové meteorologické organizace navíc hrozí, že do r. 2030 se počet lesních požárů navýší až o 30 procent. V případě Česka je ale dle Přibyly – na rozdíl od lokalit, kde jsou rozsáhlé zalesněné plochy, které se nezřídka svou rozlohou blíží i celé rozloze naší republiky – „výhodou“, že Česko je poměrně hustě osídlené a má také dobru infrastrukturu, masivní lesní požáry tedy u nás úplně nehrozí. Záleží však také na tom, nakolik budou disciplinovaní lidé a jak se budou v lesích, které jsou na našem území převážně smrkové, což nahrává šíření kůrovce a také hoření, chovat.

Jaké další extrémy v Česku čekat?

Jak Přibyla také uvedl, je třeba připravit se na častější horké dny a také na sucho. Co se týká dešťů a záplav, v těchto případech je predikce budoucího stavu složitější. „Klimatická změna přináší prokazatelně více vln veder, to je jednoznačné. V případě povodní je to komplikovanější, odhadovat v horizontu let, kde přesně a jak moc bude pršet, nelze,“ shrnul.

Téma klimatické změny ale právě v době, kdy dochází k jejím nesporným projevům, opět vyvstává do popředí. Z průzkumů veřejného mínění sice již dlouhodobě plyne, že Češi si klimatickou změnu a její negativní dopady velmi dobře uvědomují, ovšem na druhou stranu zatím stále chybí politická vůle k tomu, tématu se nějak konstruktivně ujmout.