Zjistěte, jak se bavila šlechta v 16. století!

ČESKÝ KRUMLOV – Chcete hodit starosti za hlavu a ponořit se do světa šlechtických zábav? Máte možnost! Výstavou Šlechtické slavnosti a zábavy totiž projdete tak, jako byste sami byli účastníkem velkolepé slavnosti. Slavnostním průvodem se dostanete k trůnům hostitelů, budete světky turnajového klání a zúčastníte se i hostiny. Víte vůbec, z jakých chodů sestávalo slavnostní menu? A znají vaše děti barokní houpačku?

Eggenbergové, Rožmberkové a Schwarzenbergové. Tři rody, které se na českokrumlovském zámku vystřídaly od 16. století. Po celou dobu jejich přítomnosti byl zámek centrem pompézních společenských událostí. Zajímá vás, jak šlechta unikala od každodennosti? Zažijete to na vlastní kůži! Výstavou totiž budete postupovat tak, jako byste sami byli účastníkem velkolepé slavnosti. Projdete slavnostním průvodem s alegorickými vozy až k trůnům hostitelů, stanete se svědkem turnajového klání, které mívalo podobu čtyř sportovních disciplín. Zúčastníte se i hostiny, na které nebudou chybět vzácné kusy stolního náčiní včetně žertovných pohárů a keramiky. Nahlédnete pod pokličku mistrům kuchařského umění abyste poznali, z jakých chodů sestávalo slavnostní menu.

Další části výstavy samozřejmě nezapomínají na barokní divadlo, tance, plesy či maškarní reje. Chcete vědět, jak vypadalo venkovní dobové hřiště, zapojit se do utkání v kuželkách, či se pokusit vylovit zlatou rybku z kašny? Zvládnou vaše děti barokní houpačku? Až do konce října si to můžete zkusit na výstavě Šlechtické slavnosti a zábavy v Zámecké galerii v Českém Krumlově.