Strakonice chtějí odkoupit akcie teplárny a být jediným vlastníkem

ilustrační foto (zdroj FB Teplárna Strakonice, a.s.)

STRAKONICE – Mimořádné zastupitelstvo města je naplánováno na dnešek, tedy středu 10. srpna 2022. Bude na něm projednáván jediný bod a tím je odkup 13,4 % akcií Teplárny Strakonice od menšinového vlastníka Teplárny Kladno. Cílem města je vlastnit teplárnu ze sta procent a mít tak absolutní kontrolu nad dodávkami tepla občanům a firmám ve městě. Jedná se o rozhodnutí na základě událostí z posledních dvou let, kdy byly dokonce přerušeny dodávky tepla na jednom z městských sídlišť.

Jakmile dojde ke schválení a následnému podpisu smlouvy o převodu 26 678 kusů kmenových akcií stane se město Strakonice 90 procent vlastníkem akcií a tím bude následně možné odkoupit akcie zbývajících malých akcionářů. „Naším cílem je teplárnu vlastnit ze 100 % a držením všech akcií zabezpečit dodávky tepla pro své odběratele – strakonické obyvatele a strakonické firmy,“ upřesňuje kroky vedení města místostarosta Oberfalcer.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jde o rozhodnutí na základě událostí z posledních dvou let. „Tehdy vedení teplárny v rozporu se zájmem většinového vlastníka, tedy města Strakonice, řešilo obchodní spory se soukromým distributorem krajním způsobem a to přerušením dodávek tepla desítkám obyvatel sídliště Šumavská,“ uvedla mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková.

Městu se po usilovném jednání již v červnu letošního roku povedl odkup teplovodů. Stoprocentní vlastnictví jak teplovodů, tak akcií zajistí plynulé dodávky tepla a teplé vody do všech strakonických domácností napojených na systém vytápění teplárnou. Město za akcie zaplatí 15 019 714 korun.

Po realizaci této obchodní transakce se město Strakonice stane stoprocentním majitelem další ze strategických distribučních sítí. „Ve sto procentním majetkovém vlastnictví již město má vodohospodářský majetek. Dodávky dvou strategických komodit pro strakonické obyvatele jsou tedy mimo ohrožení,“ dodala Bučoková.