Jihočeským záchranářům se letos v létě zvýšil počet výjezdů. Známe podrobnosti!

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Letošní letní prázdniny byly ve znamení trendu celoročního, tedy nárůstu výjezdové činnosti. Jihočeský kraj pokrývá 56 výjezdových pozemních posádek, které v měsíci červenci a srpnu vyjely k 16 260 případům, což je o 1236 výjezdů více než loni. Denní průměr tedy vzrostl o 21 výjezdů. Vrtulník Letecké záchranné služby Jihočeského kraje vzlétl celkem 201krát, loni pak 193krát.

Během posledních měsíců jihočeská záchranná služba sleduje nárůst výjezdů k dopravním nehodám a úrazům způsobených jízdou na elektrokoloběžce. Podle informací mluvčí jihočeské zdravotnické záchranné služby Zuzany Fajtlové průměrně vyjíždí k takovým nehodám každý druhý den. „Co se dopravních nehod jako takových týče, nepatrně méně se bouralo: záchranáři zasahovali u tří set osmdesáti devíti dopravních nehod, loni to bylo tři sta devadesát šest. Závažnosti nehod byly také velmi podobné, naštěstí nepřibylo, ale bohužel ani neubylo vážných a smrtelných nehod,“ uvedla Zuzana Fajtlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Letošní léto přineslo také více výjezdů k alergickým reakcím. „Letos záchranáři ošetřili dvě stě devadesát jedna pacientů s projevy alergické reakce v různém stadiu rozvoje či závažnosti. Nutno ale podotknout, že ne všechny alergické reakce, ke kterým jsme vyjížděli, byly způsobeny hmyzím bodnutím. U pacientů se setkáváme také s jinými alergiemi, například na potraviny, prací prostředky, v některých případech se jedná o neznámou noxu. Pro porovnání: loňské léto jsme k alergickým reakcím vyjeli dvě stě dvacet osm krát,“ vyčíslila mluvčí.

Nárůst v počtu výjezdů zaznamenali záchranáři  k úrazům, letos v létě záchranáři ošetřili 2 342 úrazů, což je o 100 více než loni. Naštěstí skoro polovina z nich byla méně závažnějšího charakteru.

Bohužel k nárůstu počtu výjezdů došlo také u pacientů s podezřením na cévní mozkovou příhodou. „Za poslední dva měsíce jsme k takovým pacientům vyjeli čtyři sta krát, loni to za stejné časové období bylo tři sta třicet dva krát,“ doplnila Fajtlová.

Naopak méně (10) letos v létě jihočeští záchranáři vyjížděli k tonoucím osobám, než tomu bylo v letních měsících v roce 2021 (14 výjezdů).