Muže v lese zranila padající větev, záchranáři ho vyzvedli dvěma vrtulníky

zdroj:HZS JMK

BRNO-VENKOV – V úterý dopoledne obdrželi záchranáři volání o pomoc k mladému muži, na kterého v lese nedaleko Želešic na Brněnsku spadla větev a těžce ho zranila. Bohužel však nebylo jasné, kde přesně v lese se zraněný nachází. Volající se snažil svoji polohu co nejlépe přiblížit, ale ve špatně přístupném terénu nebyl žádný orientační bod. „V takových chvílích je užitečné použití Aplikace Záchranka, kterou velmi doporučujeme. Ihned totiž známe souřadnice a jsme schopni pacienta lokalizovat s co největší přesností,“ vysvětlila operátorka jihomoravské záchranky Marie Hujdičová.

Operátoři vyslali k místu, kde se měl pacient nacházet, leteckou záchrannou službu. Ve stejnou chvíli vyrazil na místo také inspektor provozu, který se s volajícím na základě domluvy potkal u předem smluveného bodu, u hasičské zbrojnice. Odtud pak inspektor následoval řidiče traktoru, který ho k místu události zavedl. Pak už záchranářský vrtulník dosedl na nejbližší možné místo a jeho posádka pokračovala vozem inspektora až ke zraněnému muži. Kvůli nepřístupnému terénu byl vyslán i vrtulník s hasiči, který je vybaven palubním jeřábem. Lékařská posádka pacienta ošetřila a hasiči jej následně v podvěsu dopravili k vrtulníku záchranářů. Zdravotníci poté muže s těžkými poraněními letecky transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno.

Letečtí záchranáři slouží minimálně ve dvojicích na základně letecké služby Policie ČR na letišti v Brně-Tuřanech. Operují z paluby policejního vrtulníku, který je k dispozici od 7 do 19 hodin. Na místo zásahu jej může povolat velitel zásahu, případně operační středisko. Vzhledem k cestovní rychlosti a rychlosti nasazení je to nejlepší možnost šetrného a rychlého transportu zraněných z nepřístupného terénu. Jaroslav Mikoška

„Ještě jednou zdůrazňujeme: v lese, na turistické trase, u velkých vodních nádrží, na cyklostezkách, v lomech či na dálnici, ze všech těchto míst je ideálním postupem volání přes aplikaci Záchranka. U pacienta budeme dříve a dříve mu tím pádem také budeme moci pomoct. Jde o každou minutu. Více o aplikaci najdete na www.zachrankaapp.cz,“ zdůraznila Hujdičová.