S nožem přepadal ženy a děti v parku. Policisté si na něj počíhali

ilustrační foto

BRNO – Celkem čtyřikrát se vydal jednadvacetiletý mladík s nožem v ruce loupit do brněnských parků. Vyhlédl si vždy děti nebo mladé ženy, bral jim peníze a mobilní telefony. Policisté si na něj zhruba po týdnu počkali a zadrželi jej.

Lupičem je mladík bez stálého bydliště, který je závislý na drogách. Poprvé se rozhodl obrat tři chlapce ve věku od devíti do třinácti let v parku u Kounicových kolejí v Brně. „Pohrozil jim nožem a důrazně požadoval jejich telefony. Vyděšení hoši mu vydali své mobily v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Pachatel pak z místa utekl,“ popsal vedoucí brněnského oddělení obecné kriminalistiky Jaromír Komenda. Jak se lupič později kriminalistům svěřil, chtěl tímto způsobem řešit svou momentální situaci, kdy nemá domov a je bez prostředků. Takto si chtěl obstarat peníze na živobytí. Telefony nabídl k prodeji překupníkům a získané peníze velmi rychle utratil za jídlo a také drogy. Za týden podobným způsobem uloupil mobilní telefony a asi dva a půl tisíce v hotovosti devatenáctileté a jednadvacetileté ženě v parku pod hradem Špilberk. Získaná hotovost s částkou za prodej telefonů mu vydržela čtyři dny.  Znovu tedy odpoledne zamířil pod Špilberk, kde se jeho obětí staly dvě jedenadvacetileté kamarádky. Při pohledu na nůž v ruce a důrazné pohrůžce, že jej použije, vydaly lupiči dva mobilní telefony a více než dva tisíce korun v hotovosti. O tři dny později se zjevil v podvečer ve stejném parku znovu. Obětí byla čtyřiadvacetiletá žena. „Využil chvíle, kdy se sehnula pro kaštan, a s nožem v ruce jí pohrozil. Takto získal peněženku s několika téměř bezcennými rumunskými bankovkami. Oloupení lidé měli štěstí, že se nebránili, a pachatel jim proto neublížil,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

zdroj: commons.wikimedia.org

Kriminalisté na základě vyhodnocení předchozích loupežných přepadení a získaných informací i ze záběrů z bezpečnostních kamer byli přesvědčeni, že loupežná přepadení jsou dílem jednoho pachatele. Navíc si byli jisti, že na stejném místě brzy zaútočí. Hned následujícího dne se lupič s nožem v ruce opět procházel v podhradním parku a vyhlížel další možnou oběť. Padl přímo do rukou kriminalistů. Mladík se hned při prvním výslechu ke všemu přiznal. Kriminalisté využili záznamy z bezpečnostních kamer i výpovědi přepadených. „Pachatel k prvním dvěma přepadením využíval kuchyňský nůž, pak o něj ale přišel. U dalších dvou přepadení měl zvláštní příborový nůž, poškození jej popisovali jako nebezpečnou břitvu,“ popsal kriminalista Komenda. Muži hrozí za loupežné přepadení dva roky až deset let ve vězení. Kriminalisté ho podezírají i z další trestné činnosti, zatím však trestaný nebyl. Nyní je vazebně stíhaný pro loupež.

Loupežných přepadení v Brně podle policistů přibývá. Zatímco před dvěma lety řešili kriminalisté osmdesátku případů, loni to byla téměř stovka. Letos už evidují 110 případů. Policisté obvykle objasní zhruba polovinu takových případů.