Nevolejte tísňovou linku 155 při prvních příznacích virózy. Záchranáři radí, co máte udělat

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu.

Přesto záchranáři denně evidují desítky hovorů od lidí, kteří volají na pomoc sanitku, místo aby konzultovali svůj stav s praktickým lékařem nebo navštívili pohotovostní službu, a učinili základní kroky běžné v rámci ochrany vlastního zdraví. Jsou samozřejmě případy, kdy volající nedokáže sám posoudit vážnost situace, ať už se to týká jeho zdravotního stavu či stavu jiného pacienta. Pak je volání na linku 155 pochopitelné. „Častěji se však setkáváme s volajícími, kteří popisují zdravotní problémy přesně v souladu s příznaky viróz. Pak opravdu není na místě volat si sanitku, v tu chvíli ji totiž může potřebovat někdo, komu skutečně jde o život,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. A jak se tedy viróza projevuje? Nejčastěji se dostaví teplota, bolest hlavy, rýma, kašel, ale i zažívací potíže. Podceňovat toto onemocnění se nevyplácí, je potřeba zahájit léčbu. Při prvních příznacích je třeba:

  • Ulehnout do postele a odpočívat.
  • Zvýšit dávku vitamínů ideálně příjmem čerstvého ovoce a zeleniny.
  • Zajistit dostatek tekutin.
  • Při dráždivém a hlavně suchém kašli zvlhčovat v místnosti vzduch a nekouřit.
  • Vyvarovat se kontaktu s dalšími lidmi a nešířit nákazu dál.
  • Vypotit se.
  • Případnou léčbu horečky a dalších příznaků konzultovat s praktickým lékařem nebo lékárníkem, nepřekračovat maximální doporučené dávkování léků.

Volání linky 155 by mělo být tou poslední možností, protože úkolem operátorů a záchranářů je pomoci při ohrožení života či vážném postižení zdraví. Do této kategorie ve většině případů virózy nespadají. Na druhou stranu není cílem záchranářů snaha o zlehčování dopadů virového respiračního onemocnění. Především u chronicky nemocných pacientů, seniorů, těhotných žen, malých dětí či jinak oslabených osob může znamenat i vážné ohrožení zdraví. Tyto osoby by především neměly podceňovat preventivní kroky, jako je například očkování, a měly by se vyhýbat místům s vysokým rizikem nákazy, jako jsou místa s vysokou koncentrací lidí v uzavřeném prostoru apod. Je třeba, aby při prvních příznacích respiračního onemocnění konzultovaly svůj stav s ošetřujícím lékařem. „Pokud se dostaví výrazné dýchací potíže, vysoké horečky s poruchou vědomí, křeče, či jiný stav přímo ohrožující pacientovo zdraví, je samozřejmě na místě bezodkladně zavolat na linku 155. Jsme tu pro vás a rádi pomůžeme,“ doplnila mluvčí záchranářů.