V noci byli evakuováni další obyvatelé Šámalovy ulice

zdroj: HZS JMK

BRNO – V pondělí dopoledne spustila Obava sousedů o život nájemníka bytu v Šámalově ulici v Židenicích rozsáhlou akci, o které jsme informovali zde.

Hlídka se po otevření okna dostala přes okno do bytu, kde nalezla mrtvého dvaačtyřicetiletého muže. Ten podle policistů nezemřel násilnou smrtí. Policisté objevili v bytě množství chemikálií. Protože mohly být nebezpečné, bylo z domu a dvou sousedních domů evakuováno pětadvacet osob. Pro ty byl na místě přistaven evakuační autobus. Část Šámalovy ulice byla uzavřena i pro dopravu. Na místo byli přivolání policejní pyrotechnici. Ti spolu s chemiky Hasičské záchranné služby postupně prohledávají byt dvaačtyřicetiletého muže, který si prý vyráběl různé chemikálie a dělal chemické pokusy. Zároveň zjišťují, jaké látky jsou v bytě a přilehlém sklepě nashromážděny, a jak mohou být nebezpečné. Podle mluvčího policie Bohumila Maláška policisté už v průběhu odpoledne spolu se zástupci městské části připravovali možný krizový scénář, který by nastal v případě, že bude nutné zachovat evakuaci trojice domů.

Velitel akce večer rozhodl, že evakuovaní obyvatelé trojice domů se nemohou vrátit do svých příbytků. Přenocovat mohli v hotelu, který jim nabídla městská část Židenice. V průběhu noci bylo nutné evakuovat dalších pět desítek obyvatel Šámalovy ulice. Pyrotechnici na místě dále pečlivě prohledávají byt a přilehlý sklep. Nalezené nebezpečné látky odváží k okamžité odborné likvidaci na bezpečné místo poblíž Brna. Policisté předpokládají, že na místě budou pracovat do poledních hodin. Potom by se mohli evakuovaní obyvatelé vrátit domů. Část Šámalovy ulice je stále uzavřená pro dopravu i chodce.