Divadlo Polárka uvede hru Kulhavý šermíř

Zdroj: Brno-střed.

BRNO – Nejnovější premiéra Divadla Polárka zpracovává životní osudy českého malíře Jaroslava Čermáka, který se v devatenáctém století proslavil v zahraničí. V Čechách je však dnes jeho jméno prakticky neznámé. Inscenace je určena pro dospělé publikum a děti od jedenácti let. Hra se poprvé představí 25. 1. 2020.

Scénárista a režisér této hry je Matěj T. Růžička, hlavní roli obsadil Alfred Texel. Kromě herců z divadla Polárka se představí i hosté: Marie Nešporová, Monika Okurková a Anna Hřebíčková.

Hra je o Jaroslavu Čermákovi, který se v devatenáctém století věnoval romantické historické malbě, jako malíř působil hlavně v Paříži. „Překračoval různé hranice: geografické, společenské či hranice zákona. Celý život se potýkal se zraněnou nohou, cestoval po různých koutech Evropy, stýkal se s bojovníky proti různým režimům, rakouskému a francouzskému císařství či osmanským Turkům,“ představuje malíře Matěj T. Růžička. Jeho život v románu Kulhavý šermíř zpracoval brněnský spisovatel a pedagog Antonín Zhoř. Je to příběh silného jednotlivce na pozadí bouřlivých politických proměn Evropy devatenáctého století.