Krvavá Mary: Která žena mohla být její předlohou?

Krvavá Mary

Krvavá Mary je obávanou postavou, přesto prý se má mnoho lidí zabývat jejím vyvoláváním. Zjednodušeně tento rituál spočívá v tom, že se v temné místnosti postavíte před zrcadlo a třikrát řeknete “Krvavá Mary”.

A co pak?

V zrcadle se pak zjeví tvář, která má patřit právě Mary. Existuje několik variant toho, co nastane dále – může vám nejrůznějším způsobem ublížit, dokonce i zavraždit. Buď vystoupí ze zrcadla, nebo po ní zůstanou na vašem těle krvavé šrámy. Některé legendy popisují, že lze Mary vyvolat pouze v určitý den, či že musíte v ruce držet nůž. Další varianty rituálu probíhají tak, že je třeba odříkat Otčenáš pozpátku, jinde je třeba mnoha zapálených svíček a podobně a podobně. Nejúčinnější zbraní prý je modlitba.

Kým ale je nebo byla tato Mary?

Názory a příběhy se opět různí a existuje na padesát různých verzí příběhů. Mohla být za života čarodějnicí, znetvořenou nevěstou, vražedkyní a podobně. Podle jedné historky se jedná o slepou dívku, která vraždila a byla následně pověšena. Nazývá se také různými jmény: Bloody Bones, Hell Mary, Mary Jane a jinými.

A skutečný příběh Mary?

Je možné, že její příběh vychází alespoň částečně ze skutečnosti. V Americe v 19. století žila žena jménem Mary. Se svou rodinou, tedy s dětmi a manželem, žili vcelku spokojeným životem. Pak ovšem vypukla občanská válka a k vojsku musel narukovat i její manžel. Dlouho se nevracel, válka trvala dlouhou dobu. V kraji, kde Mary s dětmi zůstala, bylo dlouho sucho a vypukl hladomor. Kdoví, co se pak událo, ale lidé začali Mary podezřívat z čarodějnictví.

Mary se tedy s dětmi zavřela v domě a postupem času vůbec nevycházela. Děti tak ale neměly potravu – a Mary je v zoufalství zabila. Pak sama zešílela a zohavila se. Po městě potom chodila s rukama od krve a lidé jí začali říkat Krvavá Mary.

Nicméně manžel se z války vrátil, avšak zohavenou ženu, která se toulala po jejich domě, považoval za potulnou zlodějku, a zabil ji. Když zjistil, o koho šlo, skočil ze skály. Zní to jako antická tragédie, nemyslíte? Je ale tento příběh vlastně skutečný?

Tradice vyvolávání je u nás vcelku moderní záležitostí

Ovšem tradice vyvolávání Krvavé Mary je u nás záležitostí podstatně mladší než jinde ve světě. Poprvé se u nás objevila asi v 90. letech 20. století, a to mezi potomky emigrantů, kteří vyrůstali v zemích západní Evropy. Největší oblibu ale tato legenda dosáhla s rozšířením používání internetu.