Rána a jeřáb byl v rybníku. Do rybníku se dostaly nafta a olej

foto: Vlastislav Weiser

BŘECLAV – Na Novém rybníku v Sedleci u Mikulova v chráněné oblasti Pálava se stala ve středu havárie. V ulici U mlýna se jeřáb převrátil se do rybníku.  Jeřáb vytahovali z rybníka až do pátku. Do rybníka vytekly z jeřábu nafta a olej.

Jeřáb pracoval na břehu, najalo si ho Rybníkářství Pohořelice pro práce v lovišti. Podle svědků mu praskla hydraulická vzpěra a utrhl se břeh pod jednou stojkou. Celý stroj se pak převrátil do vody. Do rybníka přitom uniklo asi 150 litrů oleje a nafta z nádrže. „Únik jsme ohraničili, aby se nafta nerozšiřovala dál do rybníka, a informovali jsme odbor životního prostředí městského úřadu v Mikulově,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Rybník je součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava. Nafta by mohla ohrozit nejen rybník, ale i na něj napojený potok Včelínek. Práce na vyproštění jeřábu pokračovaly asi do jedenácti hodin večer a ve čtvrtek opět od rána. Sedminápravový jeřáb se snažil uvízlý stroj dostat ven, musel ale přijet větší jeřáb s delším ramenem. Až v pátek dopoledne se zadařilo celý jeřáb vytáhnout.

Podle zástupců Rybníkářství Pohořelice, kteří pracím u rybníka přihlíželi, by neměla mít nehoda žádný negativní vliv na ryby a ostatní vodní živočichy. Hydraulický olej, který unikl z jeřábu na hladinu rybníka, je již od čtvrtečního večera zachycený sorpčními hady. Sanační firma skvrnu zasypanou sorbentem zlikviduje. Při havárii se nikomu nic nestalo, řidič před pádem stačil vyskočit ven.