Příjem objednávek na ochranné štíty byl ukončen. Firma jich dodala přes třicet tisíc

Zdroj: CEITEC VUT

BRNO – Jakmile začala v České republice platit opatření proti koronaviru, spojilo se několik brněnských institucí, firem, vědců, techniků a dobrovolníků, aby pomohli tam, kde je to nejvíce potřeba. Začali vyrábět ochranné pomůcky a distribuovat je do nemocnic, škol i jednotlivcům.

Ze začátku tiskli tempem 200 štítů denně, později to bylo už 2000 štítů. Nejprve chtěl CEITEC vyrábět plicní ventilátory, od toho ale upustil, jelikož není mnoho personálu, který zvládne přístroj obsloužit. 3D masky také nepřipadaly v úvahu, jelikož jejich výroba je náročná finančně, proto se zrodil nápad vyrábět ochranné štíty. Ty byly dostupné pro všechny, kdo se o ně přihlásil, nejen pro osoby v první linii. „Naším počátečním cílem bylo vyrobit přibližně deset tisíc ochranných štítů a spíše pokrýt potřeby menších ordinací, obchodů a jednotlivců, protože jsme si mysleli, že nemocnice a zdravotnická zařízení budou zásobena státem,“ dodává iniciátor Luděk Žalud.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Štíty se financují z veřejné sbírky a díky pomoci CEITEC, magistrátu města Brna a dobrovolníků. Avšak nyní organizátoři akce dosáhli finančního stropu. Dodali celkem 36 127 štítů v rámci 691 objednávek, z toho 6 127 kusů bylo vyrobeno 3D tiskem a 30 tisíc kusů na vstřikolisu. Práce je dokončena, štíty nyní pomáhají tam, kde je to nejvíc potřeba.