Nezapomínejte kvůli koronaviru na klíšťata. Právě nyní se jim daří. Pozor na zažité mýty

Ilustrační foto

Na to jak je klíště malé, může člověku hodně znepříjemnit život. Je totiž přenašečem různých, a mnohdy velmi závažných, nemocí. Kde ho můžeme nejčastěji potkat? Dávejte pozor na různé polopravdy a mýty, které vedou k nebezpečnému podcenění skutečnosti.

Klíště chytnete jen v listnatém lese

Je pravdou, že klíšťata mají ráda listnaté lesy. Můžete na ně však v pohodě narazit také v lesích jehličnatých a častěji ve smíšených. Vyloženě si libují na vlhkých a teplých místech, takže okupují travnaté porosty kolem řek, na březích rybníků, okrajů lesů. V posledních letech na ně běžně narazíte také v městském parku či na zahradě. Naopak nemají ráda sucho a horko, takže relativně méně jich je v jehličnatých lesích bez spodního porostu a na prosluněných suchých místech.

Klíště na vás skočí i ze stromu

Klíště je malá potvora, která na vás číhá i tam, kde ji vůbec nečekáte. V korunách stromů však nežije, takže pokud sedíte pod stromem, nemusíte mít strach, že spadne z jeho větví na vaši hlavu. Můžete ho ale chytit zespodu, kdy se vám zachytí o holé lýtko nebo k němu docestuje po vaší ponožce. Klíště obecné žije nejčastěji v trávě, a pozor, může se vyskytovat také v keřích, a to až do výšky 1,5 m. Záleží ale na jeho vývojovém stádiu. Jeho larvy žijí nejníže, výše pak nymfy a nejvýše dospělý jedinec.

Je dobré vědět, že na klíště můžete narazit nejen v trávě, ale také v suchém spadaném listí nebo na dřevě, nejčastěji pod kůrou, kde se schovávají v chladnějším počasí.

V chladném počasí klíště nechytnete

Jak jsem již uvedli, klíště má rádo teplo, ale to neznamená, že ho můžete chytnout jen v létě. Naopak, klíšťata začínají být aktivní již přibližně při teplotě 5 °C. Na jaře jejich aktivita prudce stoupá. Například v letošním  květnu se výstrahy pohybují v rozmezí 7 až 9 (přičemž 10 je nejvyšší riziko). Riziko však hrozí rovněž na podzim.

Člověka napadá jen dospělé klíště

Naneštěstí toto není pravda. Přisát se na člověka mohou i jeho larvy a nymfy, což je docela problém, protože jsou maličké, tudíž velmi lehce přehlédnutelné. Např. larva neměří ani jeden milimetr a má jen tři páry nohou. Po dvou až třech dnech se napije, takže vypadá jako malá špendlíková hlavička a člověk ji často seškrábneme nehtem s tím, že se jednalo o malinký stroupek. I ta vás však může infikovat. Pak si lidé myslí, že záhadně onemocněli i bez klíštěte.

Boreliózu přenášejí jen klíšťata

Toto tvrzení bude patrně mezi odborníky ještě nějakou dobu předmětem diskuzí. Nicméně, i odborníci připouštějí, že lymskou boreliózu může přenášet i hmyz, který saje krev, jako např. komáři nebo muchničky. Proto je dobré používat repelenty. Mnohé z nich odpuzují současně jak klíšťata, tak další hmyz.

Klíšťata odpuzuje světlé oblečení

Mít světlé a pokud možno hladké oblečení je výhodou. Nikoli ovšem proto, že by se ho klíšťata bála, ale proto, že na něm tyto potvory lépe objevíte. Na hladké látce je pro ně o něco horší se zachytit.

Klíšťata se orientují podle čichu, mají ráda sladkou krev a nevoní jim vitamín B

Klíště pozná, že se blíží „kořist“, tedy zvíře nebo člověk, na základě vylučovaného oxidu uhličitého, otřesů a změny teploty. Pach vnímají také. Odborníci tvrdí (avšak nepanuje zde absolutní shoda), že chuť krve či pach potu pro ně není rozhodující a že nejsou k dispozici vědecké studie, které by potvrdili hypotézy o sladké krvi nebo to, žeklíšťata nesnášejí pach kvasnic, resp. vitamínů řady B. Nicméně „Béčko“ člověku zpravidla neublíží, takže ho někteří svým pacientům v souvislosti s klíšťaty schvalují.

Pokud se klíště odstraní jako malé, infekci nepřenese

Velikost klíštěte pomáhá orientačně určit, jak dlouho bylo klíště přisáté. Velké nacucané klíště hovoří o tom, že mohlo být přisáto třeba i celých 24 hodin. Délka přisátí zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Nakazit se však můžete klidně již po necelých dvou hodinách přisátí klíštěte, což platí zejména pro klíšťovou encefalitidu. U lymské boreliózy je  zapotřebí delší doba, přibližně 12 až 24 hodin.

Klíšťata jsou nebezpečná pouze pro člověka, zvířatům neublíží

Klíšťata jsou nebezpečná i pro zvířata, a to v různé míře. Jelikož jsme národem milujícím psy, je dobré vědět, že klíště může přenést onemocnění také na psa. Na rozdíl od člověka, psy je možné očkovat proti lymské borelióze.