Do brněnské zoo dorazila nová obyvatelka, medvědice Irina z Francie

Foto: zoo Brno

BRNO – Minulý pátek dorazila do brněnské zoologické zahrady sedmiletá samice medvěda kamčatského Irina. Vážila dlouhou cestu až z Francie a výběh bude sdílet se samicí Kamčatkou v expozici Beringie.

Přitom medvědi byli a jsou vyhledávanými zvířaty v celé expozici zoo. Chovný pár Jelizar a Kamčatka přivedl v minulosti na svět tři mláďata, která jsou nyní v evropských zoologických zahradách. Tento pár přijel do Brna v roce 2010 z Ruska a pocházel z volné přírody, nebylo tedy možné určit jeho přesný věk. V roce 2012 se mu narodila dvojčata Kuba a Toby a v roce 2016 Bruno. Jelizar o dva roky později začal trpět potížemi, kvůli kterým musel být v roce 2019 uspán.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kamčatka však nyní bude mít novou obyvatelku expozice, medvědici Irinu, která se narodila v Hamburku jako jedno z trojčat. O rok později byla i s bratry přestěhována do Francie. Víkend strávila v zázemí, kde se seznamovala s ošetřovateli a od dnešního dne je už k vidění pro veřejnost. Mezi Irinou a Kamčatkou bude zatím plot, jelikož medvědi jsou primárně samotářská zvířata. „Ve francouzské zoo probíhala důkladná příprava medvědice na samotný transport, proto ho samice zvládla velmi dobře a bez problémů. Od kolegů z Francie máme o Irině několik informací. Je hravá, zvědavá a prý dokáže být tak trochu podvodnice. A neměli bychom se divit, když bude občas nevrlá. Po přelínání bývá dost světlá, podle předchozích chovatelů až do blond,“ doplnila kurátorka chovu savců brněnské zoo Šárka Mikátová.

Díky pandemii koronaviru se podařilo Irinu přemístit do brněnské zoo až letos. Vedení dále jedná o dalších zvířatech pro doplnění expozice s ostatními zahradami.