Světový den záchrany života ve VIDA! centru: Naučíte se zachránit život

zdroj: ZZS JMK

BRNO – Každý může zachránit život. Udělejte si čas a přijďte se to naučit od záchranářů do zábavního vědeckého parku VIDA! v sobotu 16. října od 10 do 18 hodin.

Záchranáři tam chystají společnou akci Ruku na srdce. „Naši lektoři a instruktoři Policie České republiky tu pro zájemce starší jedenácti let povedou praktickou výuku resuscitace. Budeme vysvětlovat, jak rozpoznat srdeční zástavu, jak si zavolat pomoc a jak zahájit srdeční masáž. Účastníci lekcí si vyzkouší i práci s automatizovaným externím defibrilátorem,“ osvětlila akci Jana Kubalová, náměstkyně pro vzdělávání jihomoravské záchranky. Kromě lekcí resuscitace se účastníci akce mohou na místě seznámit také s tím, jak se používá aplikace Záchranka a na speciálních workshopech prozkoumat, jak funguje srdce i plíce. V soutěži o nejkvalitnější masáž srdce na resuscitační figuríně se bude možné utkat o drobné ceny. Návštěvníci se mohou těšit i na prohlídku sanitky či komentované ukázky poskytnutí resuscitace záchranáři přímo v expozici VIDA! Na místě se také setkají s lidmi, kteří měli zástavu oběhu, ale díky včasné pomoci se podařilo obnovit jejich životní funkce. Motto letošního ročníku je totiž: Resuscitace mi zachránila život.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Restart a Heart Day se koná každoročně 16. října po celém světě, smyslem této akce je co nejvíce šířit osvětu, protože každý člověk se může dostat do situace, kdy právě on bude zachraňovat zdraví či život někoho jiného. „Společně s tisíci dalších lidí se naučte správný postup resuscitace. Nečekejte žádné suchopárné přednášky. Na všechno si sáhnete a sami vyzkoušíte. Cílem není napsat správně test, ale opravdu se připravit na situace, kdy je záchrana života ve vašich rukách,“ upřesňuje hlavní koordinátorka akce Šárka Látalová z VIDA! science centra. Lekce pod vedením profesionálů budou probíhat několikrát během dne a jsou vhodné pro dospělé a děti od 11 let. „Pro menší děti budeme mít připraveného Defíka, pejska záchranáře, který bude potřebovat ošetřit… Nachystáme i omalovánky se záchranářskou tematikou, děti si navíc užijí pravidelný doprovodný program parku VIDA! science centrum. Vstupné na akci Ruku na srdce je za pouhých 50 Kč. Online vstupenky jsou již v prodeji zde,“ vylíčila tisková mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.