Elektřina a plyn se prodraží, a to nejen zákazníkům zkrachovalé Bohemia Energy. Jak by právě oni měli nyní postupovat?

Zdroj: PxFuel

Česko – Jednou z hlavních zpráv včerejšího dne bylo ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy, největší skupiny dodavatelů alternativních energií (elektřiny i plynu) v Česku. Ta ukončila svou činnost kvůli přetrvávajícímu růstu cen a energií na trhu. Více jak 900 tisíc odběratelů se tak ocitlo ve velmi obtížné situaci, v jejímž důsledku jim účty za energie skokově vzrostou – aktuálně jsou totiž na historickém maximu. Obávat se toho, že zůstanou bez elektřiny a plynu, se ale zákazníci Bohemia Energy obávat nemusí, dodávky energií jim totiž musí zajistit dodavatelé tzv. poslední instance. Kteří to jsou a jak postupovat?

Ačkoliv mnozí klienti zkrachovalé společnosti nyní zamířili do poboček jiných dodavatelů energií, dle odborníků to není třeba. Všechny, jichž se situace dotknula, si totiž společnosti poslední instance samy nepřeberou. Tito hlavní distributoři, kterými jsou ČEZ, E.ON, Pražská energetika, Pražská plynárenská a innogy Energie, pak budou všechny někdejší klienty Bohemia Energy také samy kontaktovat. Odborníci tak všem klientům Bohemia Energy především doporučují pozastavení plateb záloh na energii. Zároveň upozorňují, že je třeba připravit se na ceny řádově vyšší.  „Cena není výhodná, bohužel ale odráží tu aktuální situaci na trhu. Doporučuji ale všem, aby se to chvíli pokusili překonat, přibližně měsíc či dva, pak věřím, že jim nabídneme nějaký výhodnější a vhodnější produkt,“ uvedl mluvčí PRE, Petr Holubec.

Od těchto hlavních dodavatelů mohou klienti zkrachovalé společnosti odebírat (beze smlouvy) energie nejdéle půl roku – v průběhu této doby se mohou kdykoliv rozhodnout, zda u dané společnosti chtějí zůstat, či nikoliv. Výpověď smlouvy s Bohemia Energy pak nutná není – to vše zajistí nový dodavatel. „Smlouva skončí sama o sobě, tu není třeba vypovídat nebo od ní odstupovat. Klienti Bohemia Energy mohou uzavřít smlouvu novou,“ uvedl Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení dTest. Dle jeho slov mají v podstatě všichni lidé, jichž se krach Bohemia Energy dotknul, půl roku na to, aby si vybrali takového dodavatele energií, který jim bude vyhovovat nejvíce. Doporučil také využití cenového srovnávače na webových stránkách Energetického regulačního úřadu a následně oslovení dodavatele s nejvýhodnějšími nabídkami. Premiér Babiš zároveň právě Energetický regulační úřad vyzval, aby zvážil „zastropování“ cen v případě dodavatelů energií, k nimž klienti zkrachovalé Bohemia Energy připadnou.

Stabilizace situace a kompenzace

Ceny energií na trhu aktuálně dosahují na historická maxima, na což reagují také další dodavatelé, např. Teplárny Brno dnes oznámily zdražení o čtvrtinu. Podle odborníků navíc ceny ještě několik měsíců porostou, a to jak v případě elektřiny, tak i plynu – v případě nezafixovaných cen tak lze očekávat cenový nárůst u jednotlivých produktů až ve výši 20 %. Analytici ale tvrdí, že po novém roce by se situace mohla stabilizovat a ceny zase začít klesat.

Vzhledem k situaci má vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček předložit návrh kompenzace vysokých cen energií pro 4,3 miliony domácností, a to již v pondělí. Odpuštěny by měly být poplatky za obnovitelné zdroje energie ve výší cca 1 500 Kč/domácnost/rok. Na včerejší tiskové konferenci zároveň premiér Babiš doplnil, že chce také snížit DPH na energie, a to z 21 % na nulu. „Chci, aby vláda zákon projednala a aby ho poslala do Sněmovny,“ shrnul s tím, že díky tomuto kroku by lidé nárůst cen elektřiny v podstatě nepocítili. Evropská komise ale obecně zrušení DPH na elektřinu nepodporuje.