Vanda Hybnerová natočila film, který rozumí ženám!

Herečka Vanda Hybnerová (53) září nejen v divadle, televizi a ve filmu, ale v poslední době se s napětím očekává uvedení její režijní prvotiny natočené podle divadelního představení Můžem i s mužem. 

Již před rokem měl mít premiéru její očekávaný film Můžem i s mužem, jehož výroba se ale vzhledem k složité pandemické situaci protáhla, a tak jej čeká premiéra letos. „Natočili jsme ho docela rychle, ale postprodukční práce se kvůli tomu všemu, co se teď ve společnosti děje, trochu protáhly,“ připouští režisérka, která si do hlavních rolí obsadila lidi, které má ráda a se kterými jej již sehraná z divadelních prken. „Původně jsem neměla ambici režírovat film. Ale protože jsem vytvořila a režírovala několik divadelních představení, mám vystudovanou fotografii a byla jsem povzbuzovaná mými kolegy, tak jsem do toho nakonec šla. S pokorou, fantazií, a hlavně se spoustou velmi talentovaných kolegů!“

Pořádná pařba

Film navazuje na stejnojmenné standupové představení, které si vymyslely s kolegyněmi Jitkou Sedláčkovou (60), Kirou K. Hrachovcovou (47) a Dášou Zázvůrkovou (40). „Ony tehdy byly tři a hledaly čtvrtého mušketýra do party. Protože věděly, že si ze sebe dokážu udělat srandu, vzpomněly si na mě a zavolaly. Pak jsme spolu několik týdnů chodily po kavárnách a řešily pořád to samé: lásku, její absenci, nepochopení, zklamání, samotu a osamění. Vlastně to, co řeší všechny ženy našeho věku. Strašně jsme se u toho přitom nasmály, protože když se člověk přestane brát vážně a vyleze od svých emocí a strachů na nějaký kopeček, vidí všechno jinak,“ líčí, jak vzniklo divadelní představení. Původně ani neměly žádné velké očekávání. Chtěly to jenom párkrát zahrát někde v hospodě pro pár životem zklamaných kamarádek. „Nechtěly jsme dělat umění, jen jsme si chtěly veřejně udělat srandu ze svých vlastních bolístek. Ona je to totiž taková naše veřejná terapie s hudbou a kouzly,“ říká Vanda s tím, že to ale mělo úspěch.

Lidé chtěli víc!

A díky ohlasu, který ojedinělé představení mezi lidmi vzbudilo, přišla právě nabídka natočit podle divadelní předlohy film. „Podmínkou ovšem bylo, že si ho musíme vymyslet a vytvořit znovu samy, stejně jako jsme si samy udělaly představení. Jedna za všechny, všechny za jednu. Netradiční přístup, netradiční postup,“ popisuje. Všechno se pak seběhlo velmi rychle a film byl natočený za tři měsíce! „Je to taková černá melancholická komedie. Odehrává se v jednom bytě, dvacet herců je stabilních a dalších dvacet jsou naši nejkrásnější kolegové, kteří se tam objevují v takové zvláštní groteskní podobě,“ prozradila jen minimum z toho, co diváky čeká.

Velet jí problém nedělalo

Přesto, že pod sebou měla velké množství lidí, neměla s tím žádné potíže: „Tím, že jsem se na natáčení připravila a pracovala jsem s látkou, kterou důvěrně znám, protože jsem byla spoluautorkou toho divadelního představení, a že jsem do technických profesí oslovila největší profíky, co kolem sebe mám, a ti jsou zároveň mými přáteli, tak jsem s tím problém neměla. Asi bych si netroufla takhle z voleje režírovat scénář nebo text někoho jiného, navíc s herci, které mi vybere castingovka,“ přiznává s tím, že tohle byl opravdu hodně osobní soukromý projekt.

Dcera jí dělala klapku

Přesto své dceři Toničce roli nedala, ta dělala u filmu klapku, přestože studuje alternativní větev na DAMU. „Samozřejmě se nabízelo, že by ve filmu mohla hrát, ale myslím si, že pro ni je teď důležitější, aby se rozkoukávala. A hlavně – ona je velký bojovník v tom, že si chce svoji uměleckou cestu vyšlapat sama. Je v úplně stejné situaci jako já, když jsem ve dvaceti začínala a „táhla“ za sebou jméno svého otce. Tenkrát pro mě taky bylo důležité, aby nic z toho, co dělám, jím nebylo nějak ovlivněný. Takže naprosto respektuji její výběr a jenom zdálky přihlížím, jak se jí daří. Raduji se s ní a nemluvím jí do toho!“ říká pyšně Vanda Hybnerová (53).