Štěpánek nemohl dýchat, pro něj i jeho rodiče to byla těžká noc

zdroj: ZZS JMK

BRNO – V polovině února vyslal dispečink záchranné služby lékaře a záchranářskou posádku za malým pacientem. Chlapeček dostal akutní záchvat laryngitidy a měl velké potíže s dýcháním,

Chlapec měl velké potíže s dýcháním, bylo třeba mu podat kyslík a zaléčit jej. Po ošetření Štěpánka transportovali k další péči do nemocnice. Od maminky chlapce přišel děkovný dopis. „Chtěli bychom moc poděkovat zdravotníkům, kteří přijeli k našemu tříletému synovi Štěpánkovi kvůli akutnímu záchvatu laryngitidy. Byli skvělí! Profesionální a moc milí. Ceníme si lidského přístupu. Synovi poskytli první pomoc a poté jej převezli do Dětské nemocnice v Brně. Už jsme doma a ještě jednou moc děkujeme,“ napsala paní Veronika. „Pochvala od maminky malého pacienta nás moc těší a ještě víc nás těší, že už je chlapci dobře a že náš plyšový Defík je mu věrným kamarádem,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.    

A přidáváme užitečné rady: Akutní laryngitida, neboli zánět hrtanu, může postihnout kohokoliv. Ohrožuje zejména děti, nejvíce ty nejmenší, tedy kojence, batolata a předškoláky. Při laryngitidě dochází k otoku dýchacích cest v oblasti hrtanu. Typickým projevem je štěkavý kašel, sípaní či zastřený hlas. Je třeba toto onemocnění u dítěte brát jako akutní stav, kde je zcela na místě volat záchrannou službu a to proto, že k dušnosti a zhoršení stavu může dojít velmi rychle. Do příjezdu záchranářů je důležité je zachovat klid a poskytnout dítěti první pomoc, která povede k ústupu otoku dýchacích cest. Dítě je třeba v první řadě uklidnit, aby neplakalo a nenamáhalo se. Dále je nutné přemístit jej do chladného prostředí, kde otok dýchacích cest nenarůstá a naopak může ustoupit. Tedy v období, kdy je venku chladný vzduch, zabalíme dítě do teplého oblečení a jdeme s ním buď k otevřenému oknu, na balkón nebo před dům. Pokud to nejde, nebo se laryngitida objeví v letním období, pak dítě vezmeme, opět ve vhodném oblečení, k otevřenému mrazáku či ledničce a necháme malého pacienta vdechovat chladný vzduch tímto způsobem. Pokud jsou v domácí lékárničce antihistaminika či kortikoidový čípek, lze tyto léky podat dle doporučeného dávkování. Přivolaná posádka záchranné služby pak dítě převezme do své péče.