Spadla klec: Žhář byl dopaden, má na svědomí 25 požárů na Hodonínsku

foto: HZS JMK

HODONÍN – Hodonínští hasiči společně s policisty řešili od října loňského roku zvýšené množství požárů, v březnu hořelo téměř každý den. Vyšetřující hasiči tušili, že požáry někdo zakládá úmyslně, a předali věc policii. Na konci března byl zadržen podezřelý muž v bezprostřední blízkosti místa posledního požáru nedaleko Vracova.

Požáry si vyžádaly nasazení zhruba 800 profesionálních a dobrovolných hasičů se 180 cisternami. I když při požárech nikdo nezemřel, při panujícím suchu byl každý z nich rizikem. Tráva, les či náletové dřeviny hořely v katastrech Vracova, Rohatce a Hodonína. Vzhledem k početnosti a lokalitě začali k požárům vyjíždět policisté i kriminalisté a všímat si okolí. „Klec spadla 29. března, kdy byl zadržen podezřelý muž v bezprostřední blízkosti místa posledního požáru nedaleko Vracova. Již při eskortě na oddělení se muž doznal k zakládání požárů a popsal místa i způsob založení ohně,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb. Potvrdilo se, i podezření, že muž na místa činu jezdil na kole. Jde o třiatřicetiletého muže z Hodonínska, který byl již v minulosti trestán pro majetkovou trestnou činnost. „Zodpovídá se z trestného činu poškození cizí věci, na svědomí má 25 úmyslně založených požárů. Největší z nich založil na začátku října v lokalitě národní přírodní památky Váté písky, přičemž vlivem povětrnostních podmínek a silného větru následně zpustošil asi 11 hektarů lesního porostu. Celková škoda za všechny požáry je zatím odhadnuta na více než půlmilionu korun,“ doplnil Šváb.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.   

Zjišťování motivů žháře je nyní součástí probíhajícího vyšetřování. „Nějakým způsobem nám to vysvětloval a odůvodňoval. Jednotlivé verze budeme dál ověřovat. Podle jeho vyjádření, ale neměl v úmyslu páchat velké škody, projevil lítost a omlouvá se,“ popsal ředitel místního územního odboru policie František Klimus. Od konečného vyčíslení škod se bude odvíjet případná výše trestu pro žháře. Policisté spolu s hasiči chtěli úterní tiskovou konferencí uklidnit veřejnost a informovat o tom, že série těchto úmyslně založených požárů na Hodonínsku skončila. V loňském roce hasiči v hodonínském okrese vyjížděli celkem ke 225 požárům, a letos už k 120 případům.