Teotihuacán: Starobylé město zřejmě ještě mnohé ukrývá

Teotihuacán - jedna z pyramid. Zdroj: www.pixabay.com

V mexickém městě pyramid, Teotihuacánu, archeologové mnoho let kopali a zkoumali, koncem roku 2015 ale ukončili práce v tajném tunelu vedoucím pod pyramidu Opeřeného hada. Na pohřební komory panovníků nenarazili.

Hvězdná obloha

Ovšem objevili kromě různých jiných artefaktů také světélkující práškový pyrit, který již před 1800 lety proměnil strop tunelu ve třpytnou noční oblohu posetou hvězdami. Jaký námi dodnes nepochopený nebeský kult se tu kdysi vykonával?

V dobách, kdy na tomto místě ve 2. – 6. století existovala prosperující kultura, se jednalo o společenství, které disponovalo každopádně udivujícími astronomickými znalostmi. Dokázali mimo jiné přesně vypočítat oběžnou dráhu Venuše. Proč se však o této vyspělé kultuře nedochovala žádná písemná svědectví? A je to náhoda, že vzájemné polohy jednotlivých chrámů odpovídají ve zmenšeném měřítku vzdálenostem mezi planetami naší sluneční soustavy?

Rtuť

Onoho roku 2015 archeologové ohlásili nález tekuté rtuti. Překvapeni byli nejen oni, ale i chemici. Tento těžký kov by se při pokojové teplotě přece musel během téměř dvou tisíciletí už dávno vypařit!

Avšak nemusel, pokud jej někdo tehdy uzavřel do neprodyšné nádoby.

Ostatně naši prapředkové se naučili získávat rtuť (tekuté stříbro) z rumělky přidáním kyseliny a zahříváním vysokou teplotou.

Zde bylo nalezeno malé množství rtuti, celkem asi 100 mililitrů, a to v malých kamenných prohlubních o průměru asi 10 centimetrů. Tam se údajně rtuť uchovala díky extrémně vysoké vlhkosti vzduchu.

Již dříve byl prý ale zkoumán tunel, který vede pod tamní Sluneční pyramidou až k Měsíční pyramidě. Tam měl vedoucí archeolog nalézt opracovanou kamennou nádržku, kterou po otevření ihned zase uzavřel, protože též obsahovala tekutou rtuť. Když byl nález ohlášen úřadům, místo bylo okamžitě uzavřeno nejen pro veřejnost, ale i pro další průzkum. Od té doby se po nálezu slehla zem.