Nahlédněte do fascinujícího světa vědců a vynálezců, nebo si vyzkoušejte jednoduché pokusy a staňte se mistry fyziky

Ilustrační foto

Znojmo – Jihomoravské muzeum ve Znojmě společně s Technickým muzeem v Brně pro vás připravilo zajímavou výstavu Technická herna na cestách aneb fyzika hrou. Díky interaktivním exponátům nahlédnete zábavnou formou do světa fyziky i jeho dalších odvětví.

Vyzkoušíte si mnoho unikátních pokusů, jako je třeba výroba elektřiny. Také si zastřílíte z elektromagnetického děla, nebo vyřešíte záhadu vozítka popírajícího třetí Newtonův pohybový zákon. Prostřednictvím dalších aktivit nahlédnete i do fascinujícího světa vědců a vynálezců, kteří svými objevy posouvali svět kupředu.

Autorem výstavy je středoškolský učitel, konstruktér a vývojový pracovník Ing. Vítězslav Prokop a příběh vzniku této výstavy zprostředkovává Alena Komendová, konzervátorka Jihomoravského muzea ve Znojmě a kurátorka výstavy: „Ing. Prokop začal vymýšlet a vyrábět originální názorné pomůcky, na kterých bylo možné zábavnou formou pochopit jednotlivé fyzikální zákony, a také je používal ve výuce. Říká jim „hračky“. Snad proto, že dokážou zaujmout všechny generace a donutí (v některých případech, když se nikdo nedívá) hrát si i vážené docenty a profesory, dokonce i nositele Nobelovy ceny za fyziku. Některé z exponátů na první pohled popírají základní fyzikální zákony a návštěvník se musí zamyslet, proč a jak fungují. A to je účelem a cílem výstavy.

Nenechte si výstavu ujít, nachází se ve velkém výstavním sále Minoritského kláštera na ulici Přemyslovců ve Znojmě. Přijít můžete od 29. dubna až do 27. července 2022. Otevřeno je každý den v pracovní dny od 9.00 do 17.00, v sobotu a v neděli od 10.00 do 17.00. Bližší informace naleznete na stránkách Jihomoravského muzea ve Znojmě. Jste srdečně zváni.