Originální filmové klapky od Kodeta, Slívy, Baboráka a dalších výtvarníků jsou opět k vidění v Brně

foto: zlinfest.cz

BRNO – V těchto dnech mají obyvatelé Brna příležitost prohlédnout si díla předních českých výtvarníků v rámci 25. ročníku Salónu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění je nedílnou součástí Zlín Film Festivalu.

Od 30. dubna do 7. května jsou klapky vystaveny v brněnské Galerii Vaňkovka. Výstava kolekce filmových klapek ukazuje více než 120 klapek od výtvarníků zvučných jmen, které jsou součástí letošního 25. Salonu filmových klapek. Unikátní projekt, do kterého výtvarníci vkládají svá díla následně dražená během Zlín Film Festivalu, pomáhá z výtěžku financovat práce studentů filmových škol a začínajících filmařů. Svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler nebo Jiří Slíva. „Je pro nás potěšením a ctí, že jsme letos přebrali v pořadí již 10. klapku od pana Jaroslava Němečka, autora nejdéle nepřetržitě vydávaného dětského komiksu. Jeho Čtyřlístek četlo, čte, a pevně věříme, že nadále bude číst mnoho generací,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Mezi přispívajícími výtvarníky jsou i takoví, kteří se účastní nepřetržitě od prvního ročníku: Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. Z největší dálky doputovala klapka od Ludmily Zemanové, dcery režiséra Karla Zemana, která žije v Kanadě. Umělci nejsou ve své tvorbě nijak omezeni, proto jsou klapky pestré jak tematicky, tak použitou technikou. Kromě olejomalby je tak na klapkách vidět také akryl, suchá jehla, kašírovaná sádra, svařovaná ocel, dřevořezba, koláže, sklo nebo keramika. Mezi motivy se objevuje vzpomínka na Libuši Šafránkovou a Karla Lopraise, výročí 110 let od narození výtvarníka Jiřího Trnky nebo téma 700 let do první písemné zmínky města Zlína. Kolekce klapek se po výstavě v Brně přesune zpět do Zlína, odkud se začátkem března vydala na svou pouť po českých a moravských městech. Od 11. května je čeká poslední zastávka ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko, a pak už se přesunou do Kongresového centra, kde se 29. května od 13 hodin uskuteční dražba klapek. Více najdete na www.zlinfest.cz a www.salonfilmovychklapek.cz.