Pandemická pohotovost dnes končí, roušky a respirátory lze kompletně odložit

Zdroj: stocksnap.io

ČESKO – Po dlouhém období, kdy se ochrana dýchacích cest stala běžnou součástí našich životů, konečně můžeme odložit roušky i respirátory, a to zcela. Minulý týden totiž vláda schválila záměr ministra Válka (TOP 09) ukončit stav pandemické pohotovosti, který včera večer posvětila i Sněmovna. Veškerá protiepidemická opatření tak dneškem skončila.

Protiepidemická opatření již nemají význam

Stav pandemické pohotovosti byl zaveden na základě pandemického zákona (jeho účinnost má kompletně skončit na přelomu letošního listopadu a prosince) loni v únoru – a na jeho základě bylo možné v době jeho trvání vydávat plošná protiepidemická opatření, k nimž by nebylo možné přistoupit např. jen s oporou v zákoně o ochraně veřejného zdraví. V momentě ukončení zmiňovaného stavu pak končí také související opatření. „Incidence klesá a klesají také počty pozitivních pacientů a hospitalizovaných. Proto již není nutné, abychom drželi jakékoliv opatření,“ shrnul také ministr Válek.

A faktem je, že v posledních týdnech incidence průběžně skutečně klesala, na počátku tohoto týdne tedy laboratoře zaznamenaly necelých 1 400 nově nakažených. Donedávna tolik sledovaný počet hospitalizovaných se aktuálně dostal téměř pod hranici šesti set. Dle dat hygieniků pak klesají i počty těch, kteří se koronavirem nakazí opakovaně. Nejpříznivější epidemická situace nyní vládne na Liberecku, naopak nejvyšší šíření koronavirové infekce je i nadále hlášeno z Prahy a okolí, kde na 100 tisíc obyvatel za poslední týden připadá 143 nových případů nákazy.

Co se ode dneška mění?

Pro ukončení stavu pandemické pohotovosti hlasovali poslanci jednomyslně, počínaje dnešním dnem tak již nebude nutné nosit ochranu dýchacích cest ani ve zdravotnických zařízeních a v pobytových zařízeních sociálních služeb. Ministr zdravotnictví ale také dodal, že všem nošení roušek či respirátorů v ambulancích či na urgentních příjmech nemocnic, kde je různá struktura pacientů, vřele doporučuje.

Ruku v ruce s „odbouráním“ všech pandemických opatření pak pojišťovny také přestanou plošně hradit PCR testy (a to včetně těch preventivních, kdy doposud bylo umožněno podstoupit dobrovolný hrazený test jedenkrát za měsíc) – jedinou výjimkou budou případy, kdy PCR test bude indikován lékařem.

Vláda však zároveň upozornila, že pokud by došlo k nějakým významným negativním změnám v epidemiologické situaci (např. opětovný nárůst nově nakažených, výskyt nové varianty koronaviru apod.), bylo by nutné stav pandemické pohotovosti zavést znovu.