Více nálezů munice během jarních prací: Policisté varují před jakoukoliv manipulací

ilustrační foto: Policie JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Se začátkem jarních zahradnických a polních prací se objevuje více případů nebezpečných nálezů nevybuchlé munice nebo střeliva. Jen od začátku dubna vyjížděli policisté k 42 nálezům podezřelých předmětů, které musel bezpečně zlikvidovat pyrotechnik.

Například na Znojemsku našli pracovníci stavební firmy při úpravě vozovky protitankovou střelu zvanou pancéřová pěst i se zasunutou střelou, kterou používala německá armáda během 2. světové války. V jiném případě oznámil nález muž z Blanenska, který na zahradě svého domu kopal základy k plotu a v půdě našel tři zrezivělé válečky, které pyrotechnik identifikoval jako protitankovou munici. Dělostřeleckou minu zase vykopal muž na zahradě svého rodinného domu na Brněnsku. Ruční granát objevil oznamovatel dokonce během čistění studny na zahradě na Břeclavsku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Přestože většina nálezů pochází z období 2. světové války a je již zkorodovaná, policisté varují, že často bývá naprosto funkční a stále může způsobit velké škody na životě a zdraví nálezců i nezúčastněných osob! V některých případech dokonce není možné munici ani převážet k likvidaci na bezpečné místo a pyrotechnici ji musí z důvodu její nestability odpálit na místě. Pokud naleznete podezřelý předmět, který připomíná munici, v žádném případě s ním nemanipulujte a neprodleně kontaktujte linku 158. Policisté nález prověří, místo zabezpečí proti pohybu osob a přivolají pyrotechnika, který rozhodne o způsobu bezpečné likvidace. „V minulosti se policisté setkali i s případy, kdy lidé své nálezy vezli autem nebo dokonce hromadnou dopravou a v tašce je přinesli přímo na policejní služebnu, aby nález ohlásili. K neštěstí jen shodou náhod nedošlo, přesto však důrazně varujeme před jakoukoliv manipulací s podezřelými předměty,“ uvedla policejní mluvčí Petra Ledabylová.

ilustrační foto: ŘSD JMK