Správa Národního parku Podyjí poskytla objekt v Havraníkách k ubytování uprchlíků

ilustrační foto: Správa NP Podyjí

ZNOJMO – V místním tisku a na sociálních sítích se objevují informace, které ne zcela objektivně popisují záležitosti vztahující se k ubytování ukrajinských Romů v objektu Správy Národního parku Podyjí v Havraníkách. Proto k tomu vydává Správa Národního parku Podyjí následující vyjádření.

Vláda 16. 3. přijala usnesení, kterým ministerstvům a jejich resortním organizacím uložila od 21. března vyčlenit a uvolnit všechny ubytovací kapacity v zařízeních určených k hromadnému ubytování osob. Ihned po vypuknutí invaze Ruska do Ukrajiny oznámila Správa Národního parku Podyjí zřizovateli (MŽP), že je možné uvolnění těchto kapacit. Následně byla sepsána dohoda mezi Ministerstvem vnitra a Správou Národního parku Podyjí o bezplatném užívání nemovitých věcí, kterou se poskytl objekt v Havraníkách k dispozici Ministerstvu vnitra pro potřeby humanitárního ubytování. Ve stejnou dobu toto bylo písemně oznámeno i starostovi obce.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Struktury Ministerstva vnitra tedy mají dispoziční právo k tomuto státnímu objektu a přímo po své linii koordinují a spolu s dalšími institucemi zajišťují proces ubytování v objektu. Správa Národního parku Podyjí toto nijak ovlivňovat nemůže. Pokud je potřeba, komunikuje a spolupracuje s příslušným kontaktním místem pro pomoc uprchlíkům v Brně, s koordinátorem Krizového štábu ve Znojmě a s obcí. „Jako státní instituce jsme v pravou chvíli uvolnili a poskytli objekt potřebným, lidem, které z jejich vlastních domovů vyhnala agresivní válka. I když jsme k tomu nepotřebovali pokyn vlády, naprosto jej respektujeme a naplňujeme. Nikdy se nesnížíme k tomu, abychom jakkoliv komentovali, jestli je v objektu ubytován člověk té, či oné barvy pleti. Jsou tam prostě ubytováni váleční běženci,“ uvedl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.