Evropský den melanomu: Zájem je velký, znojemská nemocnice přidává další vyšetřovací den

foto: Nemocnice Znojmo

ZNOJMO – Dermatologové Nemocnice Znojmo se připojují k Evropskému dni melanomu. Za ten byla v České republice zvolena středa 25. května. V loňském roce bylo v Nemocnici Znojmo v rámci tohoto dne vyšetřeno 58 pacientů. Výsledky letošních vyšetření budou vždy v daný vyšetřovací den.

Každých 10 let se v České republice počet nových případů rakoviny kůže zdvojnásobuje, ale naštěstí nerostou stejnou rychlostí čísla zemřelých. Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže, který vychází z pigmentových buněk – melanocytů, které se začnou nekontrolovaně množit. Nejvíce se vyskytuje na kůži, ale může se objevit i jiné tkáni, např. na sliznici, v oku. „Hlavním rizikovým faktorem je zvýšené vystavení kůže UV záření při opakování, spálení kůže, zejména pokud je opakované nebo u malých dětí, které by do 3 let neměly být vystavovány slunci vůbec,“ upozornila docentka Veronika Slonková, primářka Kožního oddělení Nemocnice Znojmo. Je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do 3 měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně jako šupina, odřenina, malý vřídek, který později po utření ručníkem zakrvácí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Povědomí o příznacích kožních nádorů je v populaci obecně nízké, což znesnadňuje jejich včasné odhalení. Z tohoto důvodu se opakovaně Nemocnice Znojmo do Evropského dne melanomu zapojuje. Ve středu 25. května jsou vyčleněny celý den dvě ambulance a dva lékaři, ke kterým se registrovalo více jak 40 zájemců. „Termíny, které jsme letos vypsali v rámci tohoto osvětového dne, byly v řádu několika hodin zcela vyobjednány. Proto jsme se s kolegy na oddělení rozhodli, že se k 22. Evropskému dni melanomu v ČR připojíme ještě jednou, a to v pondělí 30. května,“ doplnila primářka Slonková. „Těší nás zájem o osvětové kampaně, ke kterým se naše nemocnice hlásí. Nicméně zkontrolovat znaménka nebo řešit kožní problém mohou pacienti kdykoliv v průběhu roku. Je důležité mít na paměti, že čím dříve je jakékoliv onemocnění diagnostikováno, tím větší má pacient šanci na úspěšnou léčbu,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.