Kybernetický útok na Ředitelství silnic a dálnic: Bezpečnost dopravy narušena nebyla

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před týdnem čelilo hackerskému útoku. Od té doby odborníci intenzivně pracují zejména na obnovení informací pro veřejnost, hlavně infolinku 800280281 a web dopravniinfo.cz.

V úterý 17. května mezi 4. a 5. hodinou ráno se ŘSD stalo terčem kybernetickém útoku V dopoledních hodinách nebyly přístupné weby rsd.cz a dopravniinfo.cz, které se doposud nepodařilo plně obnovit. Nefungovaly vnitřní telefonní linky, asistenční linka pro řidiče, datové schránky. Pracovníci stále zjišťují rozsah škod. Nemají zatím jistotu, zda se ŘSD ztratila data některých zakázek. S jistotou mohou říci, že žádná data neunikla ven. Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí jsou zajištěny, v provozu jsou mýta a řízení tunelů. „ŘSD se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody,“ řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Kybernetický útok na servery, aplikace a úložiště byl podle expertů dlouho připravován a velmi sofistikovaný. Pronikl hluboko a na desítky hodin vyřadil tok dopravních informací k řidičům, ale i do navigace a dočasně umlčel i asistenční infolinku 800280281.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.