VIDEO: Národní park Podyjí má nového vzácného obyvatele: sysla obecného

ilustrační foto: pixabay.com

ZNOJMO – V Národním parku Podyjí byl po více než 50 letech zaznamenán výskyt kriticky ohroženého sysla obecného. V ochranném pásmu v okolí Hnanic byli sysli pravidelně pozorováni od roku 2014, ale přímo v území národního parku až od letošního roku.

Na několik podezřelých nor na mezi v jižní části pastviny exmoorských koní upozornili zaměstnanci Správy Národního parku. Specialisté později potvrdili, že se skutečně jedná o nory syslí. „Tento ohrožený hlodavec, pro kterého byl v roce 2008 Ministerstvem životního prostředí schválen záchranný program, se na pastviny samovolně šíří z okolí nedaleké obce Hnanice. Ve zdejších vinicích a na fotbalovém hřišti je znám výskyt malé kolonie od roku 2014. Pastvinu koncem června zkontrolujeme znovu. To už by mohla venku pobíhat i mláďata,“ řekla koordinátorka záchranného programu Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

K  hranicím Národního parku Podyjí je to z Hnanic pouhých několik stovek metrů, a tak si sem sysli našli cestu snadno. Podmínky pro jejich šíření jsou tu vyhovující: vinice a přilehlé políčko s vojtěškou, které se nachází na spojnici těchto dvou míst, jsou pro sysly ideálním prostředím. „Místa, kde se syslům díky udržovanému krátce sečenému trávníku daří, například sportovní letiště, jsou často ze všech stran obehnána mnohahektarovými lány polí, která sysli nejsou schopni překonat. I proto je skvělou zprávou, že na Znojemsku sysli o možnost přirozeného osidlování okolí ještě úplně nepřišli a že se jim u nás v Podyjí zalíbilo,“ vysvětlil Zdeněk Mačát ze Správy NP Podyjí.