Prýgl je čistší než před deseti lety. Brno chce v trendu pokračovat

Zdroj: wikipedie

BRNO – Od roku 2010, kdy odstartoval pilotní projekt čištění Brněnské přehrady, se město spolu s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy snaží o přívětivější vodní hladinu bez sinic. Zatím se jim to daří, proto v projektu budou pokračovat i nadále.

„Přehrada, v níž dříve v létě řádily spíše sinice než Brňané, se opět stala vyhledávaným místem k trávení volného času – ať už pro procházky po březích, koupání, či rybaření. Naplňuje mě radostí vidět Prýgl zase plný života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Díky projektu se podařilo vyčistit dno a břehy nádrže. Dříve zde žily kaprovité druhy ryb, které se však živily organismy ze dna a vodu tím vířily. Nyní se nasadily dravější ryby, například candáti, okouni a štiky, kteří stabilizují ekosystém nádrže.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Čtvrtá etapa, která započala v loňském roce, přinese odstranění stávajících pěti provzdušňovacích nádrží, ty budou nahrazeny promíchávacími věžemi. Jedna z nich bude přesunuta do Rakovecké zátoky. Tyto věže dostávají ke dnu více kyslíku a tím sinicím zhoršují podmínky pro přežití. Pro udržení dobré kvality vody je ale nezbytné také pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských strojů znečištění v povodí nad vodní nádrží.