VIDEO: Celníci spolu s policisty chytili podvodníky s minerálními oleji

foto: Celní správa JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel provedli jihomoravští policisté zabývající se hospodářskou kriminalitou akci Tanker proti podvodníkům s naftou.

V závěrečné fázi akce provedli celníci na několika místech na Moravě čtyřicet domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. V rámci úkonů byla zajištěna výpočetní technika, mobilní telefony, elektronická data, razítka, listinné materiály, 15785 litrů minerálních olejů a finanční hotovost. Výsledkem je pět osob stíhaných vazebně a jeden z obviněných je na svobodě. Tato organizovaná skupina je obviněná ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. S úmyslem vyhnout se platbě spotřební daně a daně z přidané hodnoty dovážela do České republiky ze Slovenska nebo Maďarska modifikované minerální oleje nejméně v období od května 2021 do června 2022. Motorovou naftu oficiálně vydávali za produkt používaný k čištění filtrů pevných částic a nezatížený spotřební daní. Fiktivně tyto minerální oleje prodávali do jiných členských států EU, aby nemuseli platit DPH. „Ve skutečnosti ale tuto naftu vozili pěti českým firmám podnikajícím v autodopravě, které tyto pohonné hmoty používaly do nákladních vozidel v rámci své podnikatelské činnosti,“ vysvětlil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.