Už jen pár dní a staré bankovky přestanou platit. Jak poznáte, jestli je nemáte ve své peněžence

Ilustrační fotografie

Již zbývá jen pár dní a staré bankovky přestanou platit, přesto někteří lidé o této skutečnosti nemají ani tušení. Z oběhu budou stáhnuty všechny bankovky, až na ty o hodnotě 5 000 Kč. Jak poznáte, jestli nemáte v ruce Černého Petra, kterým už brzy nezaplatíte? A co se stane, když si „prošlé“ bankovky necháte v peněžence či pod slamníkem déle, než byste měli? Můžete si je pak akorát nalepit do rodinného alba pro vnoučata?

Dokdy platí staré bankovky

Starší vzory bankovek budou platit až do 30. června 2022. Do tohoto data s nimi budete moci běžně  platit v obchodech, máte tedy ještě k dobru dva měsíce.

O jaké bankovky se jedná

K danému datu končí platnost těchto bankovek:

  • 100 Kč vzorů 1995 a 1997,
  • 200 Kč vzorů 1996 a 1998,
  • 500 Kč vzorů 1995 a 1997,
  • 1000 Kč vzoru 1996,
  • 2000 Kč vzorů 1996 a 1999.

Proč?

Cílem je situace, kdy bude v oběhu od každé bankovky pouze jeden vzor (výjimkou bude bankovka o nominální hodnotě 5 000 Kč). Pro laika, cizince nevyjímaje, bude jednodušší zorientovat se v platných vzorech bankovek. Dle sdělení ČNB mají nová platidla posílenou ochranu proti padělání a umožňují snadnější a rychlejší zpracování na moderních technických zařízeních.

Jak poznat nové od starých

Nejjednodušším rozlišovacím znamením je pro laika proužek stříbrného vzhledu protínající bankovku napříč. U starých bankovek je úzký a, když nakloníte bankovku pod různými úhly, jeho barva zůstává neměnná. Nové vzory bankovek mají ochranný proužek širší (3 mm). Ten navíc mění  barvu z hnědofialové na zelenou, a to v závislosti na úhlu dopadu světla. Na ochranném proužku se opakuje šrafovaný negativní mikrotext, např. ČNB 200 Kč. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a další ochranné prvky.

Co s neplatnými bankovkami

Pokud se nestihnete starých bankovek zbavit k 30. červnu 2022, nezoufejte. Neplatné bankovky bude možné vyměnit až do 30. června 2024 na pokladnách všech úvěrových institucí provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu.

Zdroj: ČNB