Otrávil i kriticky ohrožené dravce karbofuranem. Prý chránil své holuby

foto: Policie JMK

BŘECLAV – Dlouhých patnáct měsíců pracovali břeclavští kriminalisté na několika případech nálezů uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Nakonec dopadli muže, který pokládal otrávené návnady.

Karbofuran je velmi silný jed a jeho držení je zakázané. Všechny nálezy otrávených dravců byly v okruhu jednoho kilometru, a tak policisté začali pátrat v okolních obcích po lidech, kteří by měli důvod dravce trávit. Jak nálezů uhynulých zvířat i nástrah přibývalo, postupně zužovali okruh možných podezřelých. Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. Kriminalisté proto u něj provedli domovní prohlídku, při které zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem. „Pod tíhou těchto důkazu se jim muž ke kladení nástrah přiznal. Hájil se tím, že se tím chtěl bránit kunám a liškám, které mu chodily na slepice a holuby,“ uvedl mluvčí policie David Chaloupka.

 Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

K objasnění případu napomohla i spolupráce s Českou ornitologickou společností. Tato organizace mapuje pohyb dravých ptáků a policii v dubnu minulého roku oznámila i nález prvního mrtvého kriticky ohroženého luňáka červeného v tomto místě. Jejich speciálně vycvičený pes na vyhledávání jedů se potom účastnil i provedené domovní prohlídky. „Muž je nyní za otrávené dravce obviněný z několika trestných činů: Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu za držení karbofuranu, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozí trest až šest let odnětí svobody,“ doplnil Chaloupka.