VIDEO: Kamiony na D1 pod drobnohledem: Každý odjel s pokutou od policistů

foto: Policie JMK

BRNO-VENKOV, BRNO, VYŠKOV – Na jihomoravských silnicích jsou nákladní automobily a autobusy pod stálým drobnohledem dopravních policistů. Například ve čtvrtek dopoledne proběhly kontroly na dálnici D1.

Ve čtvrtek dopoledne se na dálnici D1 konala jedna z mnoha dopravně bezpečnostních akcí, která nebyla zaměřena jen na dodržování předpisů, předepsaných rozměrů a technického stavu vozidel a souprav, ale i na běžné silniční nešvary. Na několik hodin se proto chrlická hlídka společně s pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu zaměřila především na tyto profesionály. Výsledek ale přítomné příliš nenadchl. Během akce bylo totiž zastaveno pět řidičů, kteří byli podrobeni hloubkové kontrole, a nakonec všichni odjeli s nějakou pokutou. Nejčastěji se jednalo o špatně zajištěný náklad, překročení nejvyšší dovolené rychlosti nebo porušení sociálních předpisů (přestávky v jízdě, apod.). „Vůbec nejhůř dopadl profesionální řidič rozvážkové společnosti, který řídil velký kolos bez vložené karty řidiče do tachografu. Policisté mu na místě udělili několikatisícovou blokovou pokutu. Nemalá sankce ale čeká i dopravce, tomu za pochybení zaměstnance hrozí pokuta až do výše 350 tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Za první pololetí letošního roku bylo odhaleno téměř 500 chybujících šoférů nákladní a autobusové dopravy (ADR, AETR). Pro svou vážnost muselo být 120 přestupků postoupeno do správního řízení, zbytek policisté vyřešili na místě pokutou. Ve 110 případech muselo být přistoupeno i k uložení kauce. Šlo o zahraniční řidiče, u kterých hrozilo, že se  nedostaví k případnému správnímu řízení. Na kaucích bylo vybráno přes 4 miliony korun. Přetížená vozidla mělo více než 200 řidičů, to je téměř polovina kontrolovaných vozidel. Nízkorychlostnímu vážení se odmítlo podrobit 22 hříšníků, ale oproti loňskému roku jde o výrazné zlepšení, protože za sledované období bylo loni těchto přestupku dvakrát víc. „Zřejmě tomu napomohlo i poslední několikanásobné navýšení pokuty. Takovému hříšníkovi totiž nově na místě hrozí sankce až do výše 100 tisíc korun,“ dodal Vala.