Díky novým pravidlům pro seniorské byty je mohou žadatelé získat rychleji

Ilustrační foto

BRNO – Brněnští radní schválili aktualizovaný pořadník, ve kterém lidé čekají na nabídku dostupného seniorského bydlení. Momentálně je v něm 500 osob, které jsou nově všechny v jednom pořadníku a mohou si volit vícero lokalit, v nichž by chtěly bydlet.

Bezbariérové a seniorské byty jsou nabízeny zájemcům podle pořadníku, který dvakrát ročně schvaluje Rada města Brna. Od nového roku proběhly změny, které zahrnují výběr více preferovaných lokalit a pokud žádá jen jedna osoba, je přiměřené nabídnout jí byt maximálně o velikosti 50 metrů čtverečních. „Největší výhodou nového systému je, že se lidé mohou přihlásit o více lokalit. Slibujeme si od toho, že se nám bude dařit rychleji lidem nabízet možnosti bydlení i rychleji obsazovat volné byty,“ uvedl náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Od ledna do května letošního roku provedl bytový odbor kontrolu všech podaných žádostí o tyto tzv. byty zvláštního určení a písemně žadatele obeznámil s novým zněním kritérií. Podle nových pravidel není možné, aby o byt žádali ti, kteří kdo vlastní nemovitost nebo mají zřízeno věcné břemeno. Poté by byli požádáni o to, aby dokázali, že ze závažných důvodů nemůžou nemovitost využívat.

Dále byl zpracován pořadník žadatelů, ve kterém je 496 lidí. Pořadí žadatelů je dáno počtem bodů. Ty lidé získají třeba za to, jak dlouho v pořadníku čekají, jestli díky přestěhování do nového bytu uvolní jiný obecní byt či jestli je jejich bydlení aktuálně nevyhovující. Brno má aktuálně k dispozici 1161 bytů zvláštního určení (tedy seniorských a bezbariérových – těch je konkrétně 113). „K výstavbě připravujeme i další lokality. Letos bychom podle plánu měli dokončit stavbu na Bratislavské či na Bedřichovické ve Slatině, příští rok na Vranovské, projektujeme tento typ bydlení v Holáskách, v Bystrci nebo v Kníničkách,“ doplnil Jiří Oliva.