VIDEO: Záběry z vrtulníku: Břeclavští policisté chytili převaděče s dodávkami plnými uprchlíků

foto: Policie JMK

BŘECLAV, HODONÍN – V těchto dnech se jihomoravským cizineckým policistům podařilo několik kapitálních úlovků. Za necelý týden na území jižní Moravy zajistili 147 migrantů, z toho bylo pět dětí.

Například ve středu dopoledne hlídky na Břeclavsku odhalily dva převaděče, kteří ve dvou dodávkách převáželi několik nelegálních migrantů. V jednom případě prchající dodávku musela dokonce se svým služebním vozem zablokovat břeclavská hlídka, která následně řidiče a spolujezdce za použití donucovacích prostředků zpacifikovala. V nákladovém prostoru se tísnilo osm osob. „Nyní jsou oba převaděči v policejní cele, přičemž jsou podezřelí ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což jim v případě prokázání viny hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi,“ vysvětlil policejní mluvčí Petr Vala. Naposledy bylo sedm migrantů odhaleno ve čtvrtek večer poblíž obce Hrušky na Břeclavsku. Migranti se před hlídkami marně snažili ukrýt v kukuřici. „Všichni zajištění uprchlíci následně putují do Zařízení pro zajištění cizinců, kde podle mezinárodních smluv probíhá realizace zpětného předání do států, ze kterých k nám přicestovali,“ doplnil Vala.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Za necelý týden cizinečtí policisté na území jižní Moravy zajistili 147 migrantů, z toho bylo pět dětí. V drtivé většině se jednalo o syrské uprchlíky, kteří k nám téměř vždy přicestovali ze Slovenska. Hlídky nelegální cestovatele odhalují především ve vlacích, nákladových prostorech kamionů, osobních automobilech, ale v neposlední době také v dodávkových vozech, přitom policisté nezřídka spolupracují i s Leteckou službou Policie České republiky. Jak je vidět na videu, při vyhledávání uprchlíků hlídky často používají i nejmodernější techniku, kterou jsou například drony, nebo speciální přístroj, jenž dokáže odhalit ukryté migranty pomocí zachycení tlukotu srdce. Nezřídka ale zelenou hranici cizinci překonávají i po svých. „Oproti předcházejícím měsícům policisté nyní zaznamenávají enormní nárůst této nelegální migrace, v červnu například zajistili 165 uprchlíků. Cílová destinace i nadále zůstává pro migranty stejná, jedná se o státy západní Evropy,“ dodal Petr Vala.