Policisté kontrolovali cyklisty. Ne všichni měli správně vybavené kolo

foto: Policie JMK

BLANSKO, BRNO-VENKOV, VYŠKOV – Cyklistická sezona je v plném proudu a tak se v letních dnech na tuto zranitelnou skupinu účastníků silničního provozu policisté zaměřili v rámci preventivních akcí.

Na bezpečný pohyb cyklistů, nejen na cyklostezkách, se v minulých dnech zaměřili preventisté Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje spolu s BESIPem. Na vytipovaných cyklostezkách a cyklotrasách na Blanensku, Brněnsku a Vyškovsku oslovovali cyklisty a hovořili s nimi zejména o povinné výbavě kola, nošení a správné upevnění cyklistické přilby a upozorňovali na možná rizika spojená s pohybem v silničním provozu. I když je zákonná povinnost nosit cyklistickou přilbu do 18 let, doporučovali všem osloveným cyklistům nošení přilby. Úrazy hlavy totiž při dopravní nehodě patří k těm nejvážnějším. Většina dospělých si tuto skutečnost uvědomuje a také jdou příkladem mladší generaci. Cyklisté na konci kontroly dostávali informační letáky spojené s touto problematikou a také dárky ve formě cyklo-lékárniček, zvonky na kola, láhve na pití nebo reflexní doplňky. Ty, jak jim zdůraznil koordinátor BESIPu, mohou významně napomoci ke zviditelnění, zvláště u těch, kteří neměli odrazky. Cyklista musí být viditelný a odrazky patří k povinné výbavě. „Hodně cyklistů si také neuvědomuje, jak je mohou poranit nezaslepené konce řídítek. I tyto nedostatky jsme zaznamenali,“ uvedla policejní mluvčí  Nejen na cyklostezkách je pak užitečný zvonek, který není povinný, ale doporučený. I ten se některým výletníkům hodil. Tyto preventivní akce probíhají v rámci celého Jihomoravského kraje v průběhu prázdnin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.