Na návštěvy s respirátorem: Nemocnice v kraji se začaly přizpůsobovat covidové situaci

foto: Nemocnice Znojmo

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a rostoucí počty nemocných s COVID-19 začaly nemocnice i v našem kraji omezovat návštěvy nemocných a vyžadovat nošení ochrany dýchacích cest.

V Jihomoravském kraji přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví za poslední týden 1637 potvrzených případů covidu, což je o 592 více než minulý týden. Po týdnech útlumu tedy druhý týden počet případů znovu stoupá. V Nemocnici Znojmo omezili od pondělí 25. července návštěvy u hospitalizovaných pacientů. Návštěvy bude možné uskutečnit ve středu a v neděli od 14:30 do 16:30 hodin. „Vzhledem k tomu, že má nemoc COVID-19 u řady nemocných bezpříznakový průběh, prosíme všechny příchozí do nemocnice, aby v uzavřených prostorách použili respirátor, čímž ochrání nejen sebe, ale také své okolí a náš personál,“ informoval Zdeněk Monhart, náměstek léčebně-preventivní péče Nemocnice Znojmo. Jsou upřednostňovány návštěvy mimo pokoj, pokud to situace a stav pacientů dovolí. Nejlépe ve venkovních prostorách, např. na zahradě nebo chodbách mimo oddělení, kde je větší prostor a nedochází zde ke kontaktu více osob na malém prostranství.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nemocnice TGM v Hodoníně v souvislosti s vývojem epidemické situace Covid-19 omezila návštěvy pacientů na dva dny v týdnu, a to na středu a neděli v době od 14.30 do 17.00 hodin. Omezení se netýká návštěv pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění a dětí. Osoby navštěvující pacienta jsou povinny respirátor a provést důkladnou dezinfekci rukou.

V břeclavské nemocnici nebyl před týdnem žádný pacient s covidem, nyní je jich podle mluvčí Elišky Windové deset. Nárůst nakažených pacientů eviduje i Fakultní nemocnice Brno, kde bylo před týdnem 11 hospitalizovaných s covidem a nyní 28. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché by tak lidé měli v areálu nosit ochranu dýchacích cest. Nemocnice také registruje vyšší zájem o očkování s ohledem na to, že je možné od pondělí dostat čtvrtou dávku proti covidu. Dříve chodilo asi 60 lidí denně, nyní je jich 200.

Do Kyjovské nemocnice mohou návštěvníci zatím bez omezení. Správci nemocnice pouze doporučují nosit roušky ve vnitřních prostorách. „Z důvodu nutnosti dodržování zvýšeného hygienicko-epidemiologického režimu jsou však zákazané návštěvy ve Veselí nad Moravou na lůžkové stanici RHB i na oddělení ošetřovatelské péče, a to až do odvolání,“ upozornila Veronika Hollerová, mluvčí Nemocnice Kyjov. Také v nemocnici v Boskovicích mohou návštěvy za pacienty přijít pouze ve středu a neděli odpoledne. Fakultní nemocnice Brno také doporučuje nosit ochranu dýchacích cest.