Záchranáři evidují výrazný nárůst alergických reakcí po bodnutí hmyzem

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Včelí, vosí či sršní žihadlo může být i velmi nebezpečné. S letním obdobím vždy přibude alergických reakcí po bodnutí hmyzem. V těchto dnech však záchranáři registrují poměrně výrazný nárůst ve srovnání s rokem 2021.

Loni záchranáři evidovali od začátku prázdnin do půlky července přibližně 30 těchto výjezdů. Letos jich mají za stejné období 70. Na co je tedy třeba dát si pozor? Vosy a včely lákají sladké nápoje, taky jídlo všeobecně. Vyhledávají i mokrá či mastná těla. A také je nutné dávat pozor při chození naboso po trávě. Ale co když se to stane? Jak postupovat dál? Pokud jde o štípnutí, které se projevuje pouze lokálně, tedy například malý otok na ruce, pak se doporučuje chlazení místa a je-li to možné, užití léků proti alergii (jsou to tzv. antihistaminika). „Pokud však dojde i k systémové rekci, tzv. anafylaktickému šoku, který se může projevit svěděním celého těla, slabostí, pocitem na omdlení nebo poruchou vědomí, pak jde o stav, kdy je třeba volat odbornou pomoc. Stejně tak je nutné kontaktovat tísňovou linku, jde-li o bodnutí do oblasti obličeje či krku, postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí,“ vysvětlila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Co dělat v případě, kdy je dotyčný pobodaný alergik a ví o tom? Pak by měl být vybaven autoinjektorem s adrenalinem, je nutné jej ihned aplikovat. A ještě jedna důležitá věc: alergickou reakci může mít člověk kdykoliv v životě, tedy i v případě, že ji nikdy dříve neměl. Takže bodnutí hmyzem raději nepodceňujte.