Odhalte na výstavě tajemství zlatých pokladů

Zdroj: Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně láká na svou současnou výstavu Zlaté řemeslo s podtitulem Odhalte s námi tajemství zlatých pokladů. Přijďte se i vy pokochat krásnými šperky a pronikněte také do jejich výroby.

Na výstavě uvidíte, jaké se dají využít uměleckořemeslné techniky zlatnictví a příbuzných kovozpracujících oborů, zjistíte něco o jejich historii i to, jak takovéto techniky probíhají v současnosti. Práce konzervátorů a restaurátorů jsou také na videozáznamech s technikami lití, tepání, fasování drahých kamenů, nebo třeba ražbou pražského groše.

Naší snahou je zachytit překotně mizející podstatu uměleckořemeslných postupů a uchovat ji pro budoucí generace. Kolegové rekonstruovali celý proces od přípravy stříbrné slitiny a polotovarů, přes výrobu nástrojů pro zhotovení razidel a středověké razicí stolice až po finální ražbu ”, říká spoluautorka výstavy Alena Selucká.

Jste-li milovníci zlatého kovu, nahlédněte i do historické zlatnické dílny mistra Jiřího Drlíka, naleznete zde mimo jiné vzácné zapůjčené artefakty. Jistě se vám zalíbí zlaté šperky z Velké Moravy, unikáty z Karlštejnského pokladu, či šperky s českými granáty.

Chybět nebude ani interaktivní koutek, ve kterém si malí i velcí návštěvníci vyzkouší, jak si navrhnout a vyrobit jednoduchý šperk. A nevidomí návštěvníci mohou prozkoumat relikviář sv. Maura prostřednictvím interaktivního haptického modelu v měřítku 1 : 1 zapůjčeného z bečovského edukačního pracoviště. Seznámí se hmatem nejen s detaily povrchu relikviáře, ale také zjistí, jaké relikvie se skrývají v jeho útrobách, stejně jako tomu je u jeho originálu.

Výstavu Zlaté řemeslo můžete navštívit v Technickém muzeu v Brně až do 18. září 2022. Více informací naleznete na stránkách Technického muzea v Brně. Přijďte, jste srdečně zváni!

Zdroj: Technické muzeum v Brně