Kryptoměnu nekoupili, jen přišli o peníze. Nenechte se zlákat podvodníky

ilustrační foto

BRNO-VENKOV – Každý den třikrát po sobě přijímali policisté z obvodu Brno-venkov nové oznámení o podvodu v souvislosti s obchodováním s kryptoměnami.

Poškození lidé v době vysoké inflace hledali možnosti, jak své prostředky nejlépe investovat, aby neztrácely hodnotu. Shodně reagovali na reklamu na internetu s nabídkou k nákupu kryptoměny. Po provedení registrace byli telefonicky nebo pomocí komunikační aplikace kontaktováni neznámou osobou, vydávající se za bankéře. Cílem podvodníků bylo nenápadně donutit svou oběť k nainstalování aplikace pro vzdálenou správu počítače. Ve všech třech případech se tak dělo dle instrukcí, pouhým kliknutím na zaslaný odkaz. Tím si nainstalovali aplikaci Anydesk, díky které pak hackeři získali naprostou kontrolu nad zařízením. Té potom mistrně využili k tomu, aby poškozeným přes internetové bankovnictví vybílili účet. Pokud už na účtu peníze nebyly, nezdráhali se jejich jménem požádat o statisícové půjčky. „Škoda,  kterou tak způsobili, přesáhla jen v těchto třech případech hodnotu 800 tisíc korun,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.