Během velké železniční oslavy na jihu Moravy proběhne 33 jízd nostalgických vlaků

Lokomotiva Pielstick 735 se spěšným vlakem v ŽST Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, autor Petr Zgut

BECLAV, ZNOJMO – Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě vypraví nákladní vlak v čele s lokomotivou T669.1172 Čmelák, která poveze na trase Hrušovany – Břeclav ucelený vlak s pískem.

Velké oslavy 150 let trati z Břeclavi do Znojma proběhnou v sobotu 27. srpna. Informace včetně jízdního řádu jsou na stránkách spolku. V rámci oslav 150 let trati Břeclav – Znojmo chystá spolek celkem 33 jízd nostalgických vlaků. Hlavními taháky má být ještě nasazení lokomotiv Bardotka a Pylštyk. Bude se jednat o 19 vozů Faccs naložených pískem z božické a tasovické pískovny, hmotnost vlaku bude 1368 tun. Pořadatelé budou jezdit i do Znojma či Hevlína, protože oslavy výročí těchto tratí se před dvěma lety nemohly uskutečnit. Hlavním bodem oslav budou jízdy dobových vlaků připomínající provoz z období 70. let, které budou probíhat po celý den především na trati Břeclav – Znojmo, ale také na místní dráze do Hevlína anebo na trati Brno – Hrušovany přes Moravský Krumlov. Připraven je i doprovodný program v železničních stanicích Břeclav, Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov a Hevlín. Pro zájemce a sběratele bude vyrobeno 550 kusů historických lepenkových jízdenek, které budou k dostání za 10 Kč u vlakové čety. V čele retro osobních vlaků na trati Břeclav – Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov – Znojmo se objeví lokomotiva řady 735 T 466.0007, přezdívaná Pielstick nebo Pylštyk vyrobená v roce 1973. Přímo tato lokomotiva se v dobách pravidelného provozu objevovala právě i včele vlaků na trati mezi Břeclaví a Znojmem. Při příležitosti oslav se po letech znovu objeví na této trati, kde bude společně s přípojnými vozy Bix ze 60. let minulého století zajišťovat dopravu v rámci oslav na trati Břeclav – Znojmo.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Mezi Břeclaví a Hrušovany má jezdit Bardotka T478.1001 vyrobená v roce 1964. Na vlaku budou řazeny historické osobní vozy přezdívané Rybáky vyráběné ve 40. a 50. letech minulého století. V rámci dodatečných oslav tratě přes Moravský Krumlov bude ráno vypraven retro spěšný vlak z Brna hlavního nádraží do Hrušovan nad Jevišovkou a Znojma a v podvečer se vydá zpět. Tento vlak zajistí návoz a odvoz návštěvníků ve směru od Brna a Moravského Krumlova. Vlak bude v úseku Brno – Hrušovany a zpět veden ve složení lokomotiva T444 Karkulka se třemi vozy Bix, vozem Bmx a motorovým vozem M286 Krokodýl. Krom tohoto spěšného vlaku budou doplněny ještě další spoje mezi stanicemi Znojmo – Hrušovany – Miroslav.

Lokomotiva T669.1. Foto Jiří Smolík