Dopravní podnik představil nový prapor, využije se pro slavnostní příležitosti

Foto: DPMB

BRNO – Na Moravském náměstí představil dopravní podnik veřejnosti nový prapor, který bude využíván při slavnostních příležitostech. Požehnal ho Monsignore Václav Souk při příležitosti 153. výročí městské hromadné dopravy v Brně na místě, odkud 17. srpna 1869 vyjela první koněspřežná tramvaj.

Dopravní podnik má konečně svůj prapor pro ceremoniální účely. Využije se při vyznamenávání zaměstnanců či oslavách významných výročí. „Osobně si nesmírně vážím historie dopravního podniku a našich předchůdců. Proto naše kroky trvale vedou k zachovávání jejich odkazu pro další generace. Rekonstruujeme historické vozy, aby naši potomci a následovníci viděli, jak vypadala městská hromadná doprava ve svých počátcích a jak se vyvíjela,“ řekl ředitel podniku Miloš Havránek. Zhotovení praporu tak byla jen třešnička na dortu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Při tvorbě návrhu slavnostního praporu se dopravní podnik inspiroval emblémy používanými na začátku 20. století. Jeho dominantou je okřídlený znak města Brna doplněný hradební korunou se čtyřmi věžemi, které symbolizují čtyři trakce Dopravního podniku města Brna. Prapor je oboustranný, sametový, ručně vyšívaný s dekorativními třásněmi. Jeho rozměry jsou 100 x 150 cm. Hřeby na žerdi ve tvaru lipových listů na sobě nesou jména všech ředitelů brněnského dopravního podniku spolu s rokem uvedení do funkce. V hlavní žerdi se nachází dutina, ve které je umístěno poselství budoucím generacím. Praporu požehnal Monsignore Václav Slouk. „Žehnání praporu je modlitbou za ty, kteří pod ním pracují. Vyjadřuje prosbu k Bohu, aby se ti, jejichž práci prapor symbolizuje, dokázali spojit a vykonávat tuto činnost pro ostatní s veškerými morálními hodnotami/s maximálním možným úsilím.“