Hnutí ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, důvodů má údajně nespočet

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Ačkoliv ještě před pár týdny zástupci opozičního hnutí ANO tvrdili, že během českého předsednictví v Radě EU nebudou chtít vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě a destabilizovat tak domácí politickou situaci, dnes je již vše jinak. Přesto je tento krok i za podpory poslanců dalšího opozičního hnutí SPD víceméně zbytečný, jelikož vládní koalice má ve Sněmovně většinu. Co tedy ANO ke svolání mimořádné schůze, jejímž cílem je vyslovit vládě nedůvěru, vede?

Zcela klíčovým problémem, který údajně poslanecký klub hnutí ANO vedl k jednomyslnému schválení plánu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, je jmenování Petra Mlejnka šéfem civilní rozvědky – ten totiž čelí kritice kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Sněmovní komisi pro kontrolu civilní rozvědky se ale i přesto nepodařilo výzvu k postavení Mlejnka mimo službu prosadit. „Komise nakonec nepřijala žádné usnesení, jedno bylo navrženo, ale jeho znění přijato nebylo. Zcela objektivně musím říct, že některé otázky byly zodpovězeny, ale nemyslím, že to byly otázky, které by situaci otočily,“ uvedla pak předsedkyně komise Taťána Malá (ANO). Dostatečný počet hlasů nezískalo ani usnesení, dle něhož celá kauza kolem Petra Mlejnka poškozuje reputaci zpravodajské služby, a to i v zahraničí. I přesto chce ale hnutí ANO vyvolat ve Sněmovně jednání k vyslovení nedůvěry vládě Petr Fialy (ODS), důvodů je totiž prý mnohem více.

ANO a SPD vládě nevěří

Podle šéfky poslaneckého klubu ANO, Aleny Schillerové, je dalším problémem také setrvání Víta Rakušana ve funkci ministra vnitra. „Není možné zavírat oči před tím, že v čele jedné z nejdůležitějších zpravodajských jednotek stojí nedůvěryhodný člověk a že ho tam protlačil ministr vnitra, který je zároveň šéfem hnutí STAN zmítaného jednou kauzou za druhou,“ uvedla přímo Schillerová. Doplnila také, že vláda navíc nedostatečně řeší ekonomickou a energetickou krizi. Jak totiž naznačují data Českého statistického úřadu, důvěra lidí v tuzemskou ekonomiku setrvale klesá již pátý měsíc v řadě. To tedy dle Schillerové indikuje, že občané nevěří, že je vláda – jak neustále deklaruje premiér Fiala – nenechá padnout. „Vláda více slibuje, než koná, další země EU situaci zvládají lépe než v Česku, nerozhodují totiž s několikaměsíčním zpožděním,“ uvedla přímo.

S názorem Schillerové se pak ztotožnil i někdejší (dvoj)ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (ANO). „Nenapadá mě jiný příměr než ovívání mrtvé pokojské, to je postoj vlády k nynější krizi,“ uvedl s tím, že to, co měla vláda udělat na jaře, udělala na podzim, co ji čeká na podzim, to nechce ani domýšlet. „Nemine nás zastropování cen energií, jen vláda si to nechce připustit,“ doplnil také Havlíček s tím, že dle jeho slov nastala energetická apokalypsa.

Hnutí ANO si vyslovení nedůvěře odsouhlasilo jednomyslně na poslaneckém klubu, návrh na svolání mimořádné schůze již dnes Schillerová předala – s podpisy 74 poslanců, 56 z hnutí ANO a 18 z hnutí SPD – předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové-Adamové (TOP-09). Ta nyní musí dle jednacího řádu schůzi neprodleně svolat.