O osudu likusových domků rozhodnou občané v anketě

Foto: Jiří Dušek

BRNO – Občané budou mít po celé září možnost rozhodnout o osudu likusových domků na Kraví hoře. Ty jsou nyní ve špatném stavu a město je chce zbourat, s tím nesouhlasí nájemníci z řad muzikantů, architektů a výtvarníků.

Z areálu likusáků patří městu čtvrtina, kterou spravuje hvězdárna, zbytek vlastní VUT v Brně. Domky jsou v nevyhovujícím stavu, kdy byl v konstrukcích nalezen azbest, kvůli stáří jsou také energeticky náročné a mají zastaralou elektroinstalaci. Město by proto nejraději objekty zbouralo, proti jsou ti, kteří si je pronajímají a mají zde studia a ateliéry. Z toho důvodu Brno vyhlásí v září anketu, ve které budou obyvatelé hlasovat o dalších možnostech využití. Buď se areál zachová, nebo se zde rozšíří park. „Jde o budoucnost veřejného prostranství, které využívá řada lidí k různým účelům, od relaxace a sportování přes zábavně-vzdělávací aktivity, které tu pořádá hvězdárna, až po profesní nebo poloprofesní zázemí. Výsledky ankety poslouží jako podklad pro naše další rozhodování,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Montované stavby z likusových desek vznikly na Kraví hoře za 2. světové války pro potřeby wehrmachtu. Od 50. let se staly jedním z center „komunistické“ vojenské katedry, kterou do roku 1989 prošli všichni brněnští vysokoškolští studenti. Od sametové revoluce jsou pronajímány jako sklady, zkušebny nebo třeba výtvarné dílny.