Jihomoravští hasiči vyhráli mistrovství republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

foto: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Brněnští hasiči, kteří reprezentovali hasiče Jihomoravského kraje na Mistrovství republiky ve vyprošťování u dopravních nehod v Kroměříži, přivezli zlato.

Tým hasičů z Brna vybojoval ve fyzicky náročné soutěži první místo a z Kroměříže si odvezl pohár a zlaté medaile. Druhou příčku vybojovali hasiči HZS Jihočeského kraje a třetí pozice patří HZS Středočeského kraje. Soutěž ve vyprošťování se snaží reálně simulovat dopravní nehody, se kterými se mohou jednotky v praxi skutečně setkat. Každý soutěžní tým se musel vypořádat s předem neznámým scénářem dopravní nehody. V průběhu přípravy vraků bylo každé družstvo uzavřeno v izolaci. Po odstartování se tak vždy poprvé setkalo s připraveným scénářem. Důležitá byla proto také rozhodnost velitele, jaký postup k vyproštění zraněné osoby zvolí. Během soutěže se hodnotí např. bezpečnost práce, velení u zásahu a zvolená taktika, technika práce s vyprošťovacím zařízením, poskytnutá první pomoc atd. Klíčový je také limit 20 minut na dokončení soutěžního pokusu. „Zásahy u dopravních nehod jsou jedním z nejčastějších typů události, ke kterým hasičské jednotky vyjíždějí. U nehod dokonce zasahujeme výrazně častěji než u požárů. Jihomoravští hasiči v loňském roce zasahovali u 2253 dopravních nehod, z toho u 121 nehod museli zraněné vyprošťovat,“ uvedl tiskový mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další podrobnosti a fotografie k soutěži najdete na webu HZS Zlínského kraje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

foto: HZS JMK