Ke kampusu vyjely první tramvaje, s ostrým startem se počítá v prosinci

Foto: DPMB

BRNO – Na novou trať spojující zastávku Osová a bohunický univerzitní kampus vyjely první tramvaje. Zatím se jedná o zkušební provoz, s ostrým startem se počítá v prosinci.

Po 35 měsících od poklepání na základní kámen dopravní podnik zkouší jízdy tramvají v nejdelším tunelu v Česku. Stavba je přínosem pro čtyřicet tisíc lidí, kteří do Bohunic denně dojíždějí, ať už jde o studenty, zaměstnance Masarykovy univerzity nebo Fakultní nemocnice Brno. Nová trať měří 912 metrů, samotný tunel 602 metry. „Součástí stavby je i vybudování nové podzemní zastávky Západní brána. Ta bude v dohledné době sloužit obyvatelům stejnojmenné zástavby s více než tisícovkou nových bytů,“ vysvětlil radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Novinkou je i terminál před nemocnicí, kde mají tramvaje konečnou. U ústí tunelu se nachází odstavné koleje a zázemí pro řidiče s předprodejem jízdenek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Stavba nyní vstupuje do finální části, kdy půjde o ověřovací provoz. Během tří měsíců musí podnik ověřit, zda trať splňuje všechny provozní, technické i bezpečnostní podmínky. Zbývá také ještě několik úkonů, doplnění chybějících komunikací a chodníků před tunelem, terénní úpravy, dokončení provozní budovy, oplocení odstavných kolejí a montáž vrat do tunelu. Dne 10. prosince dojde k ostrému provozu s cestujícími.