Granát nalezl houbař i vinař. Lidé občas přinesou munici v tašce

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Policisté od začátku září vyjížděli už ke dvěma desítkám nálezů munice a střeliva. O víkendu našel houbař v lese dělostřelecký granát, minometný granát objevili také pracovníci ve vinohradu.

Nálezy munice v Jihomoravském kraji nejsou ani desítky let po válce neobvyklé. V neděli přivolal policisty do brněnských Řečkovic muž, který se živí sběrem starého železa, že během třídění šrotu objevil předmět připomínající munici. Na místo vyjel policejní pyrotechnik, který potvrdil, že se jedná o ruční granát z válečného období. Převezl jej proto k bezpečné likvidaci. „V minulosti jsme se setkali i s případy, kdy lidé přivezli nalezenou munici přímo na policejní služebnu. Jedna žena nám tak přivezla náboj do leteckého kanónu s fosforovou náplní, který by při náhodném pádu na zem začal okamžitě expanzivně hořet. Jiná paní přinesla na obvodní oddělení v promaštěném papíru dvoukilogramovou hroudu plastické trhaviny i s dráty elektrických palníků,“ uvedla policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Policisté varují, že nalezené kusy munice jsou často i přes pokročilou korozi funkční a neobornou manipulací s nimi by mohlo dojít k výbuchu. „V případě nálezu podezřelého předmětu na něj nesahejte, nepřenášejte jej a volejte hned policii. Nepodceňujte nikdy stáří nalezených předmětů ani jejich zdánlivou neškodnost a vždy nález oznamte na linku 158,“ dodala Ledabylová.